газ

Політика Яценюка руйнує економіку України

Російський політик, голова партії «Демократичний вибір» Володимир Мілов опублікував аналітичну записку, в якій на простих міркуваннях показує, що урядова політика українського прем’єр-міністра Яценюка спрямована на витискання коштів з рядових громадян та малого бізнесу і веде Україну до економічної катастрофи. Не дефолту держави, а саме економічної катастрофи всієї країни.

Автор обговорює податкову реформу, енергетику та авіаперевезення. Основну увагу приділено вітчизняному газовидобутку.

В умовах, коли вітчизняні аналітики практично всі бояться називати речі своїми іменами, прямі формулювання набувають великої ваги. Публікуємо переклад статті Мілова:

Володимир Мілов

Україна: все пішло не так

Українська

У Росії сказали, чому не платять за транзит

Як відомо, Росія досі не заплатила за транзит газу через українську територію за вересень і жовтень. Причину цього в Газпромі пояснили дуже просто: Москва і Київ не можуть домовитися щодо ціни, причому Київ хоче отримати менше (!), ніж готова платити Москва.

«Єдина технічна проблема, яка існує в частині оплати за транзит газу по території України, — це те, що Газпром хоче заплатити більше, ніж чекає від нас українська сторона. Транзитна ставка залежить від ціни російського газу для України. Газпром розраховує цю ціну за формулою, вказаною у контракті на поставки газу. А Нафтогаз України рахує по своїй ціні. Це гальмує процес», — заявив агенству «РИА Новости» офіційний представник Газпрому Сергій Купріянов.

Чи можна вірити росіянам? Так, можна, — оскільки вище керівництво Нафтогазу й виконавчої влади не вперше так абсурдно поводиться. В серпні ць. року Газпром доплатив Україні за транзит 10,54 млн доларів у зв’язку з одностороннім підняттям ціни на газ. Нафтогаз цей платіж отримав, оголосив помилковим і... повернув Газпрому назад. Запам’ятайте обличчя того, хто це зробив:

Його звуть Андрій Коболєв, він — голова правління НАК «НАфтогаз», і його на цю посаду призначив уряд Яценюка в ніч на 26 березня. Довго кандидатуру узгоджували, до 1:30 ночі засідання тривало. Гарного обрали...

Таким чином, українські очільники (Коболєв явно не сам приймав рішення) замість зараз отримати гроші, а колись потім в майбутньому, за рішенням стокгольмського арбітражу, підводити баланс, вже зараз працюють на користь бюджету Росії, а не України. Звучить абсурдно, особливо для країни, економіка й валюта якої падають. А раз абсурдно і нераціонально, значить, невипадково. Значить, є замовлення...

Українська

Український уряд заплатив за нове російське вторгнення?

30 жовтня за 10 хвилин до опівночі у Брюсселі Україна (в особі міністра енергетики Юрія Продана), Росія (в особі міністра енергетики ж Олександра Новака) та ЄС (в особі єврокомісара з питань енергетики Гюнтера Етінгера) підписали тристоронній протокол, що має регулювати постачання газу з Росії в Україну до березня наступного 2015 року.

Згідно з цим документом, Росія зобов’язується продати Україні 4 млрд кубометрів газу на умовах передоплати, а Україна, у свою чергу, — до кінця року погасити борг у розмірі $3,1 млрд й оплачувати щомісячні поставки. Євросоюз став гарантом того, що Москва не змінить ціну, а Київ оплатить усе вчасно і повністю.

Таким чином, Україна визнала за собою борг, який вона в цей самий час оспорює у стокгольмському арбітражі, стверджуючи, що з 2010 року накопичився не борг за поставлений газ, а навпаки — переплата у розмірі 6 млрд.

Більше того: уряд вже наказав Нафтогазу здійснити оплату, а НАК Нафтогаз вже — 4 листопада — перерахував Газпрому перший платіж за газ на суму 1,45 млрд дол. Половину суми. Другу половину обіцяють заплатити до кінця цього року (тобто, в межах двох місяців). Причому оплата здійснена за рахунок грошей, які Росія заплатила нам за транзит газу через нашу територію. Тепер уряд Яценюка ці гроші просто повертає Росії.

Що це означає на практиці? Тільки одне: у Москви тепер є гроші на поглиблення інтервенції в Україну. І вона ними скористається. Україна вчергове (цього року) заплатила агресору за продовження війни проти себе.

Історик Юрій Фельштинський вже попереджав, що грошей на війну з Україною у Росії немає, тому будь-які виплати за газ з боку України дуже потрібні Кремлю і одразу ж будуть використані ним для нового етапу агресії. Зараз бюджет Росії практично порожній, економіка навіть формально не зростає (і це економіка, організована довкола видобутку сировини, а не виробництва товарів), а російський уряд готується до її падіння наступного року. Скорочуються валютні резерви (хоча золото Центробанк Росії активно скуповує), і фактично вони вже досягли переддефолтного рівня. Задля утримання Криму було безповоротно спорожнено (практично, розграбовано) недержавні пенсійні фонди і вивезено готівку з Краснодарського Краю. Крупні російські компанії відрізані від кредитів через санкції, капіталізація і прибутки багатьох із них різко впали (наприклад, Газпрому). Видобуток нафти суттєво падає (родовища вже виснажуються), і в найближчі роки, за оцінками Лукойла, може просто обвалитися. Населення Росії в містах убожіє, а села взагалі вимирають. Соціальні вибухи в найближчому майбутньому практично неминучі.

Що може перекрити повний провал в керуванні країною та її екнономічний крах? Тільки військові перемоги. Це знає кожен диктатор. Тому дуже скоро гроші, заплачені Яценюком і Коболєвим Росії за газ, конвертуються в новий виток війни проти України. Питання лиш одне: коли?

Улюблені кремлівські дати для нападу на сусідів Росії і спроб розв’язання у них громадянських воєн групуються на початку листопада. Це вже зараз. В цьому контексті видається зовсім невипадковим оголошення з 5 по10 листопада всенімецького страйку машиністів локомотивів. З середи — і до понеділка. Формально — через 5% відсотків зарплатні. А реально — навіщо намагатися паралізувати залізничне сполучення в головній країні Європи на п’ять днів?

Саме в ці дні Росія може зробити новий кидок на Маріуполь. Якщо встигне освоїти заплачені Нафтогазом кошти. Якщо ні — нападе пізніше. Але обов’язково нападе. Бо діватися Путіну вже нікуди.

Українська

Нові санкції від Європейського Союзу

Європейський Союз посилює санкції проти Росії у зв’язку з її вторгненням до України. Новий санкційний список був узгоджений у п’ятницю, 5 вересня і мав бути прийнятий наступного дня в суботу. Однак, затвердження санкцій відклали через прийняте за результатами "мирних переговорів" у Мінську рішення про припинення вогню.

Постає питання: чи не було однією з причин самого підписання мінського протоколу бажання загальмувати або призупинити введення нового пакету санкцій?

В цьому ж ключі можна розглядати позицію Фінляндії, яка гальмувала узгодження санкцій штучними технічними зауваженнями. Така дивна "любов" до Росії з боку саме Фінляндії, яка має добре пам’ятати радянсько-фінську війну і тверезо оцінювати російську загрозу, цілком може пояснюватися закулісним тиском Кремля. На Фінляндію є чим давити: у газовій сфері Суомі практично на всі 100% залежить від Росії.

Оскільки дива в Мінську не відбулося, а Росія не перестала демонструвати звірячий оскал, нові санкції були затверджені, про що 8 вересня і повідомив голова Європейської Ради Герман ван Ромпей. У п’ятницю 12 вересня санкційний список має бути опубліковано в Офіційному журналі ЄС.

Обмеження торкнуться, як і має бути, як компаній, так і фізичних осіб. У список санкцій потраплять, за даними Уолл Стріт Джорнал, Роснефть, Газпромнефть і Транснефть. Цим компаніям фактично закривають європейський ринок капіталу. Також в списку опиняться оборонні підприємства: Уралвагозавод, Оборонпром і Об’єднана авіабудівна корпорація. Вони залишаться без фінансування через акції та облігації.

Крім того, дев’ятьом компаніям заборонять продавати технології подвійного призначення. І, нарешті, під санкції потраплять 24 посадові особи — громадяни Росії й України.

США також заявили про приєднання до європейських санкцій. Свій список вони також оголосять у п’ятницю.

Російський фінансовий ринок вже відреагував на повідомлення про нові санкції черговим падінням.

Українська

Росія перекрила постачання газу в Україну

Російська Федерація припинила поставки газу в Україну, транзит в Європейський Союз становить 185 млн куб. м на добу. Про це в ході засідання Кабінету міністрів України заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Продан.

«На сьогодні ми маємо повідомлення про зменшення до нуля поставок газу в Україну. Залишився тільки обсяг транзиту газу, який йде в європейські країни, він становить 185 млн куб. м на добу», — заявив Продан.

За його словами, Україна готова до такого розвитку подій. «Ми забезпечимо надійне газозабезпечення споживачів України», — додав міністр.

Окрім цього сьогодні в «Газпромі» заявили, що Україна переводиться на передоплату, і про подачу позову на «Нафтогазу України» у Стокгольмський арбітраж з вимогою стягнути заборгованість у розмірі 4,5 млрд дол. У свою чергу, НАК «Нафтогаз України» подала зустрічний позов в Стокгольмський арбітраж. Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк заявив, що Україна має шанси виграти суд у «Газпрому» і наполягає на ціні газу в 268 дол. за тис. кубометрів.

Такі дії Росії стали наслідком (закономірного?) провалу тристоронніх переговорів про постачання газу до України, що проходили в Києві. На цих переговорах Росія вперто не хотіла вписувати в контракт не надто високі ціни, оперуючи винятково формулюванням «знижка до ціни».

Валютний ринок вже почав реагувати на зменшення газового потоку — зменшенням вартості російської валюти. Так, за даними Московської біржі, курс долара вже підвищився на 16 копійок до 34,61 рубля, а курс євро — на 26 копійок — до 46,85 рубля.

Українська

Росія вводить передоплату за поставлений Україні газ

Росія, яка заявила напередодні про газовий борг «Нафтогазу» перед «Газпромом» у 3,5 млрд. дол., з червня 2014 року запроваджує режим передоплати за поставлений Україні газ.

«Відповідно до пунктів 5.1.5 і 5.8 контракту на поставки газу від 2009 року між ВАТ «Газпром» і НАК «Нафтогаз України», невиконання зобов'язань таягне за собою автоматичний перехід з 1 червня 2014 року до поставок газу в Україні в режимі передоплати», — йдеться в повідомленні міністерства енергетики РФ з посиланням на слова міністра Олександра Новака.

Згідно з повідомленням, до 16 травня 2014 року «Газпром» виставить попередній рахунок за поставки газу компанії «Нафтогаз України» у червні. Фактичні поставки здійснюватимуться в обсягах, що відповідають сумі оплати, внесеної українською стороною до 31 травня.

«Російський підхід до питання про підтримку української економіки викладено в листі президента Російської Федерації В. В. Путіна і полягає в тому, що Росія більше не може й не повинна наодинці нести тягар підтримки української економіки, надаючи їй знижки на газ й пробачаючи борги, фактично оплачуючи своїми субсидіями дефіцит у торгівлі України й країн — членів ЄС», — цитує прес-служба слова Новака.

Як зазначили в російському відомстві, 7 травня закінчився термін, до якого українська сторона повинна була сплатити за поставлений газ.

«Починаючи з березня цього року від НАК «Нафтогаз України» не надійшло жодного платежу. Загальний борг України за газ на сьогоднішній день досяг 3,508 млрд. дол.», — йдеться в повідомленні.

Як раніше повідомляв УНІАН, за словами міністра енергетики Юрія Продана, Україна не визнає борг за природний газ у розмірі 3,5 млрд. дол., що пред'являється російським газовим монополістом, компанією «Газпром», «Нафтогазу України».

Наступного тижня, в понеділок, у Брюсселі збереться тристороння робоча група з вироблення пропозицій для вирішення газових питань ЄС, України та Росії.

«Газпром» з квітня вирішив скасувати всі пільги на поставки газу в Україні, пояснивши це тим, що український партнер не виконує досягнуті домовленості щодо погашення заборгованості за поставки газу. В результаті цього, ціна на російський газ із квітня 2014 року збільшилася до близько 480 дол. за тисячу кубометрів з 268,5 дол. в першому кварталі цього року.

Україна визнає наявність боргу в 2,2 млрд. дол. за поставки газу до 1 квітня 2014 року, але готова сплатити його в 10-денний термін лише після зниження «Газпромом» ціни на газ до 268,5 дол. за тис. кубометрів.

«Нафтогаз» вже почав передарбітражну процедуру подачі позову до «Газпрому» про перегляд ціни на газ. У сторін до 28 травня 2014 року є час досягти мирової угоди.

Джерело: УНІАН

Українська

Росія побудує газопровід до Китаю за рахунок своїх дітей та пенсіонерів - Нємцов

Президент Росії Володимир Путін після анексії Криму виграв тактично, але може програти стратегічно.

Таку думку на своїй сторінці у Facebook висловив один з лідерів партії РПР-ПАРНАС Борис Нємцов.

Нємцов упевнений, що головна мета Путіна досягнута - його рейтинг перевищив 80%.

"Опозиція в загоні репресій та ізоляції. Цензура захопила не тільки ТБ, але й інтернет. Дума голосує одноголосно, губернатори ручні, хоч і регіони в злиднях. Вибори? Ви про що? Про корупцію, відкати і розпили якось забули. Тепер цим займається племінник Путіна", - зазначив політик.

Крім того, Борис Нємцов заявив, що європейці крок за кроком будуть відмовлятися від російського газу, що штовхне режим Путіна до Китаю.

"У травні Путін, швидше за все, підпише грабіжницький договір про постачання газу в Китай. Ціна буде менше $300. Китайці вміють викручувати руки, особливо коли знають, що їм немає альтернативи. Газопровід з Якутії та Іркутської області в Китай-Сила Сибіру обійдеться в 50 млрд. баксів - ще одна Олімпіада. Частину грошей дадуть китайці в обмін на зниження ціни. Але більшу частину заплатимо ми з вами за рахунок зростання тарифів. Зростання тарифів на газ - це зростання цін на все, і комуналку, і продукти, і бензин. За дружбу з китайцями заплатимо сповна", - написав він.

При цьому, за прогнозами російського опозиціонера, неминуча гонка озброєнь, адже "навколо самі вороги".

"І навіть "друзі китайці" теж намагаються відібрати Сибір і Далекий Схід. Економіка Росії в 12 разів менша за європейську та американську і в 4 рази менша за китайську. Впораємося? Надірвемося? За рахунок чого будемо фінансувати армію і ВПК? Правильно. Охорона здоров'я, освіта, пенсії. Діти, старі. А ще за рахунок дешевої робочої сили з Середньої Азії. Круто, правда?", - додав він.

Джерело: УНІАН

Українська
Підписатися на газ