Управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури повідомило чотирьом особам про підозру за напад та викрадення активістів Майдану у січні 2014 року.
Злочини передбачені ч. 2 ст. 146 (незаконне позбавлення волі або викрадення людини) , ч. 2 ст. 186 (грабіж), ч. 4 ст. 296 (хуліганство) Кримінального кодексу України.
«За результатами розслідування кримінального провадження за фактами організації задіяння стосовно протестувальників та активістів Майдану так званих «тітушок», а також вчинення цими особами цілого ряду злочинів та незаконного фінансування такої протиправної діяльності, встановлено причетність до нападу та викрадення громадян у м. Києві в січні 2014 року 4 осіб, серед яких бійці спортивного клубу “Оплот”. Вказані особи були залучені до вчинення протиправних дій керівником однойменного злочинного угруповання Є. Жиліним», — йдеться у повідомленні.
Троє з вказаних осіб вже арештовані та одного оголошено в розшук.
«При цьому один з підозрюваних на теперішній час працював слідчим райвідділу міліції одного із районів м. Харкова.», — зазначили у відомстві.
Управлінням спеціальних розслідувань ГПУ продовжується досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактами організації задіяння у незаконних та злочинних діях стосовно протестувальників та активістів Майдану цивільних осіб, так званих «тітушок», вчинення цими особами цілого ряду злочинів та незаконного фінансування такої протиправної діяльності.
Експерти Ради Європи дійшли висновку, що методи, які застосовувались з боку правоохоронних органів до учасників драматичних подій на Майдані у Києві взимку 2014 року, можуть вважатися тортурами.
Про це йдеться у звіті Комітету із запобігання тортурам та нелюдському поводженню Ради Європи (CPT), який було складено за результатами візиту ad hoc, котрий члени комітету здійснили до України з 18 по 24 лютого 2014 року. Делегація комітету сфокусувала увагу "на поводженні з учасниками Майдану під час проведення двох операцій з наведення громадського порядку з 19 по 23 січня 2014 року у Києві, з 26 по 27 січня у Дніпропетровську і протягом операції з 18 по 21 лютого у Києві, проведення якої припало безпосередньо на час перебування делегації" у столиці України.
Працівники міліції розкрили низку резонансних злочинів проти активістів Євромайдану. Зокрема, йдеться про напад на журналістку Тетяну Чорновол у грудні 2013-го, вбивство В'ячеслава Веремія, а також злочин проти Ігоря Луценка та Юрія Вербицького.
Про це на прес-конференції повідомив радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко, передає Укрінформ.
«Ця справа [про напад на Чорновол] повністю розкрита МВС. Три особи затримані і троє знаходяться в розшуку. Один затриманий перебуває під вартою у Російській Федерації, але вона відмовляється його видавати. Ще двоє злочинців перебувають у розшуку за межами України», — сказав Геращенко.
Він також зазначив, що, за словами затриманих, вони мали вбити журналістку, та забракло духу.
За словами Геращенка, вбивство Вербицького і викрадення Луценка також розкрито, правоохоронці затримали двох осіб, а сама справа розглядається в суді. Водночас 9 чоловік, які були організаторами схеми залякування активістів Євромайдану, перебувають у розшуку і переховуються на території Російської Федерації.
При цьому, за словами радника Авакова, до викрадення Луценка та вбивства Вербицького причетна особа, наближена до екс-керівника МВС Віталія Захарченка. Наразі ці зловмисники перебувають на території Росії, але Москва не спішить арештовувати їх і передавати Україні.
Крім того, МВС встановило групу "тітушок", причетних до вбивства журналіста В'ячеслава Веремія 18 лютого. Наразі справу щодо одного підозрюваного направлено до суду, ще 7 осіб перебувають у міжнародному розшуку.
«Вина за вбивство Веремія лежить на руках Захарченка і його заступника Дубовика та осіб, яких вони залучили до організації тітушок», — заявив Геращенко.
Він також підкреслив, що Російська Федерація з лютого не видала Україні на запит Міністерства внутрішніх справ жодного підозрюваного у злочинах.
«На сьогоднішній момент накопичилося близько 400 запитів по кримінальних злочинах, і ми знаємо, що ці люди знаходяться в Росії. Але країна ігнорує ці питання», — сказав радник Авакова.
Сьогодні, 18 вересня з Кіровоградщини до Києва прибула група мітингувальників, обурених призначенням головою Кіровоградської облдержадміністрації «регіонала» Сергія Кузьменка, активного антимайданівця і депутата від ПР, який голосував за диктаторські закони 16 січня.
Сергій Кузьменко (з мікрофоном) 26 січня 2014 р. на антимайдані в Кіровограді
За планом кіровоградчани мали пікетувати Адміністрацію Президента, але в останній момент розділилися на два пікети: більша частина пішла під Кабмін, менша — близько 20 осіб — пішла під АП. На відео нижче координатор громадської ініціативи «Люстрація. Кіровоградщина» Віктор Медвідь пояснює вимоги пікетувальників:
За словами Медведя та інших активістів, указ Порошенка про призначення Кузьменка керівником області несподівано з’явився у ніч на 17 вересня (тобто, якраз після законів про легалізацію бойовиків на Донбасі). Причиною призначення одіозного «регіонала» на високу посаду Медвідь називає бізнес-стосунки між Кузьменком (який разом із батьком має агрохолдинг і, зокрема, цукровий бізнес), президентом Порошенком та його батьком. Заяву про продаж Порошенком свого бізнесу активіст назвав неправдою і зазначив, що нині політика вищого керівництва України здійснюється в першу чергу в інтересах бізнесу Порошенка.
На пікеті було повідомлено, що жителі Кіровоградщини бачать у призначенні Кузьменка не лише зраду ідеалів Майдану й пам’яті Небесної Сотні (один із кіровоградців загинув від рук тітушок, найнятих і спрямовуваних Кузьменком; звернення його вдови до президента пікетувальники передали до АП), але й знецінення всієї війни на Донбасі, в якій добровольці гинуть — так виходить — за нові призначення колишніх «регіоналів» на посади, за те, щоб ставленики донецьких і далі правили Україною. Віктор Медвідь звернув увагу, що згідно із законом «Про правовий режим воєнного стану», президент зобов’язаний був ввести воєнний стан своїм указом; це дійсно так (статті 1, 2, 5 закону). В той же час за нинішньої юридичної ситуації АТО будь-який учасник добровольчих батальйонів формально може бути притягнений до кримінальної відповідальності з формулюванням «бандитизм».
Активіст висловив обурення "протягуванням" Порошенком законів 16 вересня, сказавши, що вони суперечать Конституції.
Вже з’явилося означення «кривавий режим-2» і «Янукович в кубі», оскільки Порошенко проводить дії з узурпації швидше, ніж Янукович, відзначив Медвідь. Він також повідомив, що на вічі в Кіровограді 17 вересня було прийнято рішення почати збір підписів не тільки за відставку Кузьменка — але й, якщо указ президента не буде скасовано, а сам Порошенко не пояснить свою поведінку, — то й за імпічмент.
Мітингувальники передали в Адміністрацію Президента два звернення: вимогу про відставку Сергія Кузьменка з посади керівника Кіровоградської облдержадміністрації та лист до президента вдови активіста кіровоградського євромайдану Чміленка, убитого тітушками.
Окремо відзначимо некоректну поведінку журналістів агенції УНН, які чіплялися ледь не до кожного з нечисленних мітингарів (це зайняло половину тривалості відео вище) з одним і тим самим питанням «Навіщо ви тут стоїте?», а отримуючи зрозумілу відповідь — «За відставку "регіонала" Кузьменка», провокативно запитували: «А кого ви бачите на його місці?» Панове з УНН! Якщо ви збиралися таким чином вияснити, чи не замовлений цей мітинг конкурентами, треба було, по-перше, пошукати в інтернеті перед виїздом на зйомку (про пікет вам було відомо заздалегідь) і, по-друге, не приставати з одним питанням до третього-п’ятого-десятого після того, як по перших двох відповідях стало зрозуміло, що люди приїхали справді протестувати, а не когось підтримувати. Також доволі некрасиво підходити до координатора з тим самим запитанням «Навіщо ви тут?» після того, як він двічі по три хвилини це пояснив, а ви це відзняли. Такими діями ви викликаєте підозру в тому, що вам заздалегідь замовили знайти компромат на пікет і виставити його учасників у невигідному світлі.
5-ий канал поширив відео, на якому беркутівець біля Жовтневого палацу стріляє з автомата короткою чергою в бік людей:
На обох рукавах у вбивці — жовті пов’язки. Зараз на 5-ому є більш чітке відео, де є вже ряд таких самих беркутівців з жовтими пов’язками, і серед них один снайпер, який стріляє лежачи.
Такі самі пов’язки можна бачити на тітушках, які сьогодні тікали з Маріїнського парку в бік метро «Арсенальна»:
На блок-посту. встановленому маньківчанами та уманчанами сьогодні біля села Подібна, що на трасі Одеса-Київ, убито на дорозі 40-річного чоловіка.
Аби "тітушки" та спецпризначенці не дісталися до столиці, півтисячі людей поклали борони та перекрили трасу. Водій невстановленого джипа, який пробивав дорогу внутрішнім військам, на шаленій швидкості збив мешканця Подібної насмерть.
Розлючені люди зупинили автобус з солдатами, побили йому вікна, порізали колеса. Солдатів посадили на маршрутку до Умані, забрали амуніцію.
Крім того, повстанці затримали і спалили двоповерховий автобус, який перевозив "тітушок" з Криму до Києва.
Молодики в касках і з кийками влаштували побоїще під стінами Одеської обласної державної адміністрації.
Журналісти встигли забігти в будівлю банку, рятуючись від бандитів, які легко прорвали міліцейський кордон. Одному кореспонденту розбили камеру.
Всього від біт невідомих борців з Майданом постраждали 9 співробітників ЗМІ. У трьох знімальних груп пошкоджена техніка.
Губернатор Одеської області Микола Скорик приніс вибачення постраждалим працівникам ЗМІ:
"Я приношу вибачення представникам ЗМІ, які, виконуючи службові обов'язки, постраждали біля будівлі облдержадміністрації, де пройшли зіткнення між мітингуючими городянами, які, судячи з усього, притримуються полярних політичних думок", - сказав Скорик.
Журналісти відзначають, що невідомі з битами приїхали і поїхали на звичайних одеських маршрутках у супроводі співробітників міліції.
Вивантажилися вони біля санаторію імені Горького, де, за деякими даними, проживають вже більше місяця.
Джерела в правоохоронних органах стверджують, що нападники - активісти харківської організації "Оплот" і бійці однойменного бійцівського клубу.
В «лавах» харківських тітушків назріває конфлікт. Про це Новинам АТН стало відомо від одного зі спортсменів, нібито найнятих «Оплотом». У приватній бесіді хлопець розповів, що обіцяні гроші багатьом не заплатили.
«Нам сказали, що головна умова — виконання наказів. Один з них — затримувати євромайданівців і передавати міліції. Відбиватися від зграї не можна — потрібно триматися десятками, так можна контролювати, чи відпрацьовують бійці гроші. Там старші — колишні офіцери, вони і дають вказівки.
За участь у «боях» проти учасників харківського євромайдану їм обіцяли спочатку по 800 грн., потім ціна впала до 300 грн., в результаті на руки багато хлопців отримали по 100 грн , а деякі й зовсім не отримали», — розповів один з харківських тітушків .
«В обумовленому місці зібралися хлопці з усього міста, більшість не спортсмени «Оплоту», а ті, хто вирішив підзаробити — нам видали газові балончики, біти й маски. Нам розповіли про те, що не можна допустити бандерівців у місто, що це наше місто і наша влада, і ми повинні її (владу) захистити. Деякі втекли, так і не взявши участь у боях. Багато хто боїться, адже нам повідомили, що організаторам пригрозили кримінальні авторитети, і оголосила полювання СБУ, ризикувати ніхто не хоче, тим більше, гроші перестали платити», — розповів Новинам АТН хлопець, і попросив не називати його імені.
У прес-службі «Оплоту» Новинам АТН цю інформацію прокоментували, назвали всі нісенітницею, і попросили назвати прізвище інформатора, на що отримали відмову: «Я вперше чую таку нісенітницю, хто Вам це сказав? Назвіть прізвище!» Пізніше прес-секретар «Оплоту» повідомила телефоном: «Всі хлопці у нас ідейні, ми їм не платимо, це маячня. Ні для кого ні секрет, що ми були в Києві, але за ідею, а не за гроші.».
У протистоянні на вулиці Грушевського влада використовує перевдягнутих у форму «Беркуту» «тітушків».Про це Еспресо.TV повідомили власні джерела на Майдані.
Як пояснили джерела, влада побоюється, що «беркутівці» «попливуть» і тому перевдягла у форму спецпризначенців кримінальників, які б’ють людей і знущаються з них.
За неперевіреною інформацією, серед «беркутівців» можуть бути харківські «спортсмени» з бійцівського клубу «Оплот».
Еспресо.TV з посиланням на Фейсбук-сторінку ЄвроМайдану повідомляє, що p боку парку Слави в сторону Маріїнського парку пройшла організована колона з близько 2000 молодиків спортивного вигляду. Очевидці стверджують, що більшість невідомих виходили зі станції метро «Кловська».
Також джерела Еспресо.TV повідомляють, що разом з іншими на вулиці Грушевського в Києві стоїть полк спецпризначення Внутрішніх військ МВС України «Ягуар» з Вінничини. Бійці «Ягуару» приїхали з села Калинівка Вінницької області.
Вони чергують по три доби, потім три доби відпочивають вдома. У бійців «Ягуару» немає зброї, вона дозволена лише бійцям «Беркуту». Основне завдання спецполку «Ягуар» — очеплення та блокування вулиць під час проведення спецоперацій МВС.
Як повідомляє espreso.tv, противники руху євромайданів створили в інтернеті форум, де вже у «кращих» радянських традиціях складають списки «врагов народа».
У цих списках — лідери опозиції, громадські активісти, а також інформація щодо всіх нардепів від «Батьківщини» та УДАРу.
Також на форумі є розділи «Герои нашего времени» про бійців «Беркуту», «Европейский рай» про жахливе життя в Європі тощо.