Експерти Ради Європи: силовики Януковича катували майданівців

Вікторія Власенко, Страсбург

Експерти Ради Європи дійшли висновку, що методи, які застосовувались з боку правоохоронних органів до учасників драматичних подій на Майдані у Києві взимку 2014 року, можуть вважатися тортурами.

Про це йдеться у звіті Комітету із запобігання тортурам та нелюдському поводженню Ради Європи (CPT), який було складено за результатами візиту ad hoc, котрий члени комітету здійснили до України з 18 по 24 лютого 2014 року. Делегація комітету сфокусувала увагу "на поводженні з учасниками Майдану під час проведення двох операцій з наведення громадського порядку з 19 по 23 січня 2014 року у Києві, з 26 по 27 січня у Дніпропетровську і протягом операції з 18 по 21 лютого у Києві, проведення якої припало безпосередньо на час перебування делегації" у столиці України.

У звіті експерти СРТ дійшли висновку, що жорстокі методи поводження, які застосовувалися до учасників Майдану з боку представників правоохоронних органів до моменту передачі їх у відділи міліції, викликають багато запитань. "В окремих випадках жорстоке поводження мало настільки такий тяжкий характер, що це може вважатися тортурами", - йдеться у тексті звіту.

Щоб отримати об’єктивну картину подій на Майдані, члени делегації провели низку інтерв’ю з учасниками протестних виступів, які на момент візиту експертів перебували в ув’язненні чи на лікуванні у медичних закладах Києва та Дніпропетровська. Делегація також відвідала так званий Антимайдан, який розташовувався на території Маріїнського парку у Києві, оскільки комітет отримав повідомлення про те, що "невизначені особи чи представники влади" утримували на цій території учасників акцій протесту". Експерти Ради Європи провели окремі інтерв’ю з керівництвом і лікарями київських та дніпропетровських лікарень, а також із судмедекспертами.

Докази катувань неспростовні

У Києві делегація СРТ зібрала численні свідчення і докази жорсткого поводження з учасниками Майдану з боку представників органів внутрішніх справ і "груп невідомих осіб у цивільному одязі, які тісно співпрацювали" з силовиками. У більшості з цих випадків люди, з якими спілкувалися експерти Ради Європи, повідомляли, що їх били "гумовими кийками, іншими твердими предметами доти, поки вони переставали рухатися чи непритомніли". Демонстрантів також "кидали на землю, били ногами, душили, труїли надмірною кількістю сльозогінного газу, стріляли в них гумовими кулями з близької відстані", йдеться у звіті.

Експерти наголошують, що "насильство застосовувалось і до людей, які не виявляли спротиву і підкорялися наказам силовиків". У звіті наводяться уривки інтерв’ю з учасниками Майдану, чиї імена позначені лише ініціалами. Ці люди скаржилися на насильство та знущання з боку членів спеціалізованого міліцейського загону "Беркут". У документі згадується і справа Михайла Гаврилюка, яку СРТ вважає "символічною".

"Російський слід"

У звіті йдеться про те, що декілька осіб, з якими спілкувались члени делегації, твердо переконані, що "беркутівці", котрі допитували і знущалися над затриманими, були "правоохоронцями іноземної держави, а саме Російської Федерації". Про це нібито можна було судити з їхнього специфічного акценту та "природі запитань, які вони ставили".

Проте у звіті наголошується, що "інформація, що підтверджує ці факти, зібрана під час візиту Комітету, не є достатньо точною, щоб делегація могла вважати її достовірною". Крім того, у своєму листі від 10 квітня українська влада повідомила Рад Європи, що "на даному етапі розслідування поки що не знайдемо доказів того, що офіційні представники правоохоронних органів з РФ були присутні серед українських силовиків у центрі Києва".

"Відкритим питанням" для експертів Ради Європи залишилася і справа викрадення та катування активіста Автомайдану Дмитра Булатова. "Розслідуванню, проведеному українською владою, не вдалося підтвердити чи спростувати ті звинувачення у цій справі, які надійшли до делегації СРТ", - повідомляється у тексті звіту.

Жорстокість не можна виправдати

Комітет наголошує, що реакція держави на будь-які прояви насильства не повинна за жодних обставин переростати у акти тортур та будь-які інші форми жорсткого повоження (включно із застосування надмірної сили). Важливо, щоб українська влада вжила рішучих заходів, щоб запобігти повторенню всіх тих порушень, які відбувалися протягом Майдану.

У звіті наголошується, що "українська влада повинна зробити все від неї залежне, щоб втілити у життя рекомендації, надані комітетом у звіті щодо чергового візиту СРТ до України, здійсненому у 2013 році". Оскільки, на думку експертів, життєво важливо гарантувати, що застосування тортур чи будь-яких інших форм жорстокого поводження (включно із застосування надмірної сили) протягом проведення операцій з наведення громадського порядку спеціальними загонами міліції та внутрішніх військ, "не є прийнятним за жодних обставин".

На думку СРТ, українські слідчі органи повинні створити спеціалізовану оперативну групу, яка займалася б розслідуваннями усіх випадків застосування жорсткого поводження з дозволу чи підтримки державних органів протягом Майдану та інших подібних подій, які відбулися вже після лютого 2014 року. У звіті вказується, що Комітет "протягом місяця хотів би отримати інформацію" про те, які дії вживаються для створення такої оперативної групи, а також про деталі розслідування кількох справ, зокрема, щодо катувань "беркутівцями" активістів Майдану, про які згадується у тексті звіту.

Джерело: Deutsche Welle

Коментар euro-maidan.info: Дуже "оперативно". І жодного слова про Юрія Вербицького та Ігоря Луценка (хоча їх треба згадувати скоріше, ніж Булатова). Ну й, звісно, ніякого "російського сліду". "Не доведено".

Українська