Амстердам

Частину скіфського золота повернули в Україну

Скіфське золото з кримських музеїв, а також київського Музею історичних коштовностей України, на яке виставила претензію Росія, і яке голландський музей не хотів повертати в Україну без суду, вже частково повернулося законним власникам. Нині 22 золоті вироби з виставки в Амстердамі привезено до Києва і виставлено в музеї коштовностей у київській лаврі.

За словами завідувачки музею Людмили Строкової, у Київ з амстердамського Музею Алларда Пірсона повернулися всі 19 експонатів, що надавалися для виставки в рамках спільного з кримськими музеями проекту «Крим — золотий острів у Чорному морі» (на афіші амстердамського музею насправді було написано «Крим: золото і таємниці Чорного моря» — euro-maidan.info). Це загалом 22 одиниці, серед яких вироби з золота, срібла та бронзи від IV ст. до н. е. до І ст. до н. е. Зокрема, це золотий скіфський шолом, золотий скіфський меч та піхви до нього, а також сарматські коштовності: прикраси та предмети побуту. Як зазначила музейниця, страхова вартість цих експонатів складала 11,5 млн євро.

Ще 565 експонатів з кримських музеїв, за словами Строкової, залишаються в Амстердамі в Музеї Пірсона до юридичного вирішення питання про місце їх повернення.

Таким чином, наскільки можна зрозуміти, повернулися лише експонати, які й до того перебували в Києві, а всі кримські цінності доведеться повертати через суд.

За матеріалами Укрінформу

Українська

Нідерланди повернуть скіфське золото з Криму Україні, а не Росії,— Мінкульт

Усі музейні предмети, передані для експонування на виставці «Крим — золотий острів у Чорному морі» у Нідерландах, повернуться в Україну. Про це повідомили у прес-службі Міністерства культури України.

«МЗС Королівства Нідерланди підтвердило визнання усіх експонатів виставки державною власністю України», — йдеться у повідомленні.

У прес-службі також повідомили, що згідно з рішенням Мінкультури, зберігання та оперативне управління музейними предметами виставки після повернення в Україну забезпечуватиме Національний музей історії України.

Нині продовжуються переговори з музеєм Амстердамського університету «Аллард Пірсон» щодо юридичних умов повернення виставки до Києва. Відтак, претензії зі сторони Російської Федерації, що тимчасово окупувала АР Крим, не мають під собою жодних правових та інституційних підстав.

Як відомо, музейний фонд України є національним надбанням, а законним власником предметів, котрі належать до державної частини музейного фонду, є народ України. Це випливає зі статті 15 Закону України «Про музей та музейну справу» та відповідних розпоряджень Кабінету міністрів України. Натомість, перебування всіх музейних предметів, що належать до державної частини музейного фонду України, без погодження з боку Міністерства культури України, є незаконним.

Нагадаємо, наприкінці березня МЗС України направило Нідерландам ноту з проханням гарантувати повернення Україні експонатів з виставок кримських музеїв, які перебували на виставці.

Раніше міністр культури РФ Володимир Мединський заявив, що Нідерланди продовжили виставку до вересня, щоб відкласти питання повернення експонатів.

Джерела: текст Еспресо.TV, фото: iPress.ua

Українська
Підписатися на Амстердам