ОБСЄ

У Слов’янську звільнили спостерігачів ОБСЄ

25 квітня в Слов’янську терористи захопили автобус, в якому перебували 7 представників ОБСЄ, 5 представників Збройних сил України і водій. За даними Міноборони Німеччини, у складі неозброєної місії, затриманої в Слов'янську, — троє військових спостерігачів з Німеччини, один німецький військовий перекладач та четверо військових спостерігачів з Данії, Чехії, Польщі та Швеції.

Тоді терористи заявили про намір обміняти їх своїх полонених, зокрема, на заарештованого "народного губернатора" Донецька Павла Губарєва. 27 квітня терористи звільнили одного з восьми захоплених військових інспекторів ОБСЄ.

3 травня зранку всі інші члени місії ОБСЄ були звільнені. Як повідомив прес-секретар генсека Ради Європи Даніель Холтген, міжнародних військових спостерігачів ОБСЄ було передано секретарю Ради Європи Ягланду колишнім уповноваженим з прав людини в Росії Володимиром Лукіним в пункті пропуску на кордоні Слов’янська.

«Ягланд і Лукін погодилися поїхати разом в Слов'янськ у загальній місії з прав людини, щоб звільнити міжнародних військових спостерігачів», — сказав Холтген.

Саме Росія координувала захоплення представників ОБСЄ у Слов’янську, наголошують у СБУ. Відтак "активна участь" російської делегації у звільненні іноземних заручників є не більше, ніж інсценізацією.

Запис телефонної розмови між спеціальним представником президента РФ Володимиром Лукіним та ватажком озброєних терористів "Стрілком" Ігорем Гіркіним (Стрєлковим) свідчить про те, що офіційна російська сторона координує дії бойовиків і має безпосередній вплив на їхні рішення.

За матеріалами Espreso.tv (перший, другий)

Українська

В СБУ назвали справжнє ім'я диверсанта Стрєлкова, який наказував вкрасти спостерігачів ОБСЄ

Служба безпеки України встановила справжнє ім'я офіцера Головного розвідувального управління Росії, який діяв в Україні під іменем Ігоря Стрєлкова.

Про це розповіла речник СБУ Марина Остапенко на брифінгу журналістам.

За її словами, справжнє ім'я Стрєлкова — Ігор Всеволодович Гіркин. Він громадянин РФ, полковник. Народився 17 грудня 1970 року. Номер паспорта громадянина РФ: №4506460961, зареєстрований у Москві за адресою Шенкурський проїзд 8Б, кв. 136.

Остапенко повідомила, що Гіркін раніше неодноразово відвідував Україну з російським закордонним паспортом і востаннє легально перетнув український кордон 26 лютого 2014 року, прилетівши рейсом Шереметьєво—Сімферополь.

Вона нагадала, що саме в ніч з 26 на 27 лютого відбулося захоплення будівлі Верховної Ради Криму.

«Установлено також причетність групи Стрілка до викрадення представників ОБСЄ на Донеччині. Затримання відбулося за безпосередньої команди диверсанта Ігоря Бєзлєра (прізвисько Бєс). Про це свідчать записи телефонних розмов Бєзлєра з підлеглими», — заявила Остапенко, продемонструвавши аудіо цієї розмови.

В СБУ нагадали, що Гіркіна (Стрєлкова) оголосила в розшук, також розпочато кримінальне провадження за фактом організації умисного вбивства та вчинення дій на шкоду суверенітету України, проведення диверсійно-підривної діяльності, а також організації масових заворушень на території східних областей України.

Як відомо, сепаратисти Слов'янська взяли в полон інспекційну групу, що працює в Україні згідно з рішенням ОБСЄ за Віденським документом—2011 про заходи зміцнення довіри та безпеки.

До складу групи з восьми осіб увійшли чотири представники ФРН і по одному зі Швеції, Польщі, Данії та Чехії. Пізніше військовий спостерігач ОБСЄ зі Швеції Інгві Томас Йохансон був звільнений.

Джерела: Українська правда, Espreso.tv

Українська

МЗС домовився з ОБСЄ про негайні заходи для виконання Женевської угоди

Міністерство закордонних справ України домовилось із спеціальною моніторинговою місією ОБСЄ про вжиття негайних заходів для практичного виконання Женевської заяви від 17 квітня.

Про це після зустрічі з представниками моніторингової місії ОБСЄ повідомив журналістам в. о. міністра закордонних справ України Андрій Дещиця. За його словами, на сьогоднішній зустрічі також були присутні учасники Женевської конференції від Євросоюзу, США та Росії.

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ повідомила про плани відрядити своїх представників сьогодні до Донецька, де впродовж 1–2 днів разом з представниками місцевих органів влади будуть вироблені практичні підходи та заходи для виконання Женевської заяви.

Представники моніторингової місії ОБСЄ запевнили, що будуть дуже прискіпливо стежити за виконанням Женевських домовленостей щодо реалізації конкретних кроків у напрямку деескалації ситуації у східних регіонах України.

Джерело: УНІАН

Українська

Європа: провал переговорів з Росією та дива від ОБСЄ

В останні роки і, особливо, в останні місяці ми можемо наочно спостерігати неефективність роботи й повільність у прийнятті рішень у кризових ситуаціях з боку офіційних структур Євросоюзу. Три роки вони намагалися домовлятися з Януковичем, нічому не учачись на цих безрезультатних спробах. Вони виказували поступливість аж до порушень власних норм і відмови від власних же законних вимог. Санкції вони почали запроваджувати лише заднім числом, коли в Україні змінилася влада.

Здавалося б, після цього крига скресла, Європа прокинулася й почала приймати правильні рішення. Однак і досі цей процес доволі млявий.

Зокрема, — як би це не звучало абсурдно, — в ОБСЄ, місія якої працює зараз в Україні, досі "не зрозуміли", звідки беруться "зелені чоловічки" в Криму.

В ОБСЄ поки що не досягли спільної позиції стосовно озброєних людей у Криму. Про це на прес-конференції сказав посол Швейцарії в Україні Крістіан Шененбергер, інформує УНІАН. Зокрема, за його словами, наразі в ОБСЄ відсутня спільна позиція щодо приналежності озброєних людей без розпізнавальних знаків.

Також посол додав, що для напрацювання спільної позиції потрібен час, і коли всі країни ОБСЄ дійдуть згоди стосовно цього питання, тоді і буде спільна позиція.

Крім того, він додав, що на сьогодні у Відні триває обговорення можливості візиту моніторингової місії ОБСЄ до Криму. Він також зазначив, що Росія, як член ОБСЄ, ще не визначилася з цього питання.

І це при тому, що, за словами директора Департаменту інформаційної політики МЗС України Євгена Перебийніса, серед країн-учасниць ОБСЄ було поширено попередній звіт інспекторів ОБСЄ, які відвідують Україну згідно з положеннями Віденського документа про заходи зміцнення довіри і безпеки.

«Незважаючи на те, що інспекційну групу не було допущено на територію Криму, у висновках звіту наголошується на існуванні достатньої кількості свідчень про перебування на блок-постах при в’їзді до АРК російського військового персоналу», — підкреслив Перебийніс.

На дипломатичному фронті теж бачимо провал, правда, вже закономірний і незалежний від зусиль європейських політиків.

А саме, канцлер Німеччини Ангела Меркель і прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск визнали, що переговори з Росією зазнали невдачі. Як пише газета Die Welt, про це лідери Польщі і Німеччини заявили на спільній прес-конференції у Варшаві.

Вони зазначили, що будь-які спроби створити трьохсторонню контактну групу щодо ситуації в Україні за участі Росії, США і ЄС були не успішними. «І я, і німецький канцлер любимо порядок, тому вже зараз в Брюсселі ведеться обговорення про наступну фазу санкцій», — заявив Туск.

Лідери також визнали, що єдиним варіантом наразі для Заходу залишається широка допомога Україні в побудові демократії і сильної економіки. Зокрема Берлін і Варшава збираються створити українсько-польську місію в Україні, яка консультуватиме Київ щодо правильного використання допомоги від США і ЄС.

Також Туск і Меркель згадали про підписання політичної частини угоди про асоціацію України з ЄС вже наступного тижня. Однак документ не несе жодних зобов'язань з точки зору міжнародного права. Він є швидше проявом солідарності Брюсселя з Києвом.

Українська

ОБСЄ спрямовує в Україну військову місію на прохання Києва

18 держав-членів ОБСЄ спрямовують в Україну на її прохання 35 військовослужбовців без зброї, щоб визначити стурбованість Києва щодо «незвичайної військової діяльності» в країні. Місія почне свою роботу в Одесі. Про це йдеться в повідомленні на сайті ОБСЄ.

Таке рішення ухвалили 4 березня 2014 року під час засідання у Відні у відповідь на запит України.

Візит військової місії відбудеться з 5 по 12 березня і розпочнеться в Одесі. Він пройде згідно з главою III Віденського документа 2011 року про заходи зміцнення довіри і безпеки, яка дозволяє державам «добровільно приймати візити для визначення стурбованості про незвичайну військову діяльність», — йдеться в повідомленні.

18 держав-учасниць ОБСЄ погодилися відправити до України по два своїх представника: Канада, Чеська Республіка, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Угорщина, Ірландія, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Словаччина, Швеція, Туреччина, Великобританія і США. Також в місії бере участь один представник Центру з запобігання конфліктів при ОБСЄ.

Вже на даний час в Криму перебуває представниця ОБСЄ Дуня Міятович.

Сьогодні, 5 березня, вона мала провести прес-конференцію в готелі «Україна» у Сімферополі. Проте нормальному проведенню заходу зашкодили російські естремісти.

Близько 200 осіб, які не згодні з приїздом Міятович в Україну, з плакатами «OBSE, go home», називають це втручанням у внутрішні справи Криму і намагаються перешкодити проведенню заходу, повідомляє LB.ua. У зв’язку з цим час і місце проведення зустрічі були змінені. Хоча активістам було не важко про нього дізнатися. В результаті представник ОБСЄ обмежилася проведенням короткого брифінгу замість запланованої прес-конференції. Після його закінчення Міятович намагалася залишити будівлю готелю через чорний хід, оскільки головний перекрили пікетувальники. Проте зробити їй це не вдалося: мітингарі заблокували всі під'їзди до будівлі.

Українська
Підписатися на ОБСЄ