Східна Україна може залишитися без хліба


Фермери Луганської та Донецькіої областей ризикують втратити те, що виростили: через активні воєнні дії на сході країни багато господарств просто не можуть вивести техніку в поля. Врожай овочів та ягід східна Україна вже майже втратила. Як повідомляють в «АПК—інформ: овочі та фрукти», селяни скаржаться, що через пошкодження ліній електропередач доступу до електрики на плантаціях немає, а значить, немає можливості подавати технічну воду для штучного поливу, не працюють холодильні камери тощо.

Але навіть те, що виросло без догляду, зараз нікуди прилаштувати. Роздрібні мережі беруть товар у вкрай обмежених обсягах, вимагають доставляти його в магазини. Їхати ж у небезпечну дорогу багато аграріїв не наважуються: вже були прецеденти, коли бойовики забирали у них автомобілі та продукцію. У рази впав попит і на місцевих ринках. У селах, що межують з Харківською областю, фермери продають полуницю по 5 грн/кг, тоді як, скажімо, в Києві вона коштує уп'ятеро дорожче. Фермери нарікають, що раніше ягоди активно купували харків'яни, але зараз вони просто боятися їхати в небезпечні райони.

Але, якщо овочами та фруктами Донецька й Луганська області забезпечували, в основному, внутрішні потреби регіону, то зрив збирання зернових може відбитися на загальнонаціональних показниках врожаю. Сукупно цим областям належить до 15% у загальному зерновому врожаї, а це близько 9 млн. т. Втрата такого обсягу вдарить по вітчизняних засіках куди більш чутливо, ніж у випадку з Кримом, на частку якого в загальному зернового валу припадало менше 5%.

Донецькі та луганські господарства не виключають, що будуть змушені залишити зерно в полях. Ті, хто вже почав збирати, змушені під кулями виводити техніку з угідь. Не рідкісними є випадки, коли трактори й комбайни стають мішенню сепаратистів, а самі поля перетворюються на бойові майданчики. Відкритим залишається також питання перевезення та зберігання врожаю. Адже якщо ситуація найближчим часом не стабілізується, оперативно організувати логістику навряд чи вдасться. Тому багато селян, витративши чималі кошти на посівну, воліють вичікувати, щоб не влетіти в збитки ще й на збиральній кампанії. А терміни збору зернових вкрай стислі і незабаром зерно просто почнеться обсипатися в полях, — кажуть експерти.

Джерело: Деловая столица

Українська