Виробники автомобілів і водневого пального підписали в Лондоні угоду про спільний розвиток технологій та інфраструктури транспортних засобів з живленням від водневих паливних елементів. Проект HyFIVE (Hydrogen For Innovative Vehicles) є найбільшою подібною програмою в Європі і передбачає інвестиції в 31 млн фунтів (38,4 млн євро), повідомляє УНІАН з посиланням на «Ведомости».
Програмою керує адміністрація Великого Лондона, партнерами стали автовиробники — BMW, Daimler, Honda, Hyundai і Toyota, газовидобувні компанії - Air Products, Copenhagen Hydrogen Network, ITM Power, Linde і BMP і агентства з енергетичного консалтингу.
Проект фінансується державно-приватним партнерством підтримки наукових досліджень, технологічних розробок і демонстрації водневих технологій Fuel Cells and Hydrogen Joint Зобов'язання за участю Єврокомісії.
Результатом спільної роботи має стати популяризація електромобілів на паливних елементах як екологічно чиста альтернатива традиційним транспортним засобам, йдеться в повідомленні Honda.
Зниження вартості технології та розвиток інфраструктури водневих заправних станцій поступово зробить автомобілі на паливних елементах більш доступними для покупців у Європі, вважають учасники. Інвестиції будуть спрямовані на створення нових моделей електромобілів і кластерів заправних станцій в різних регіонах Європи.
Для проекту будуть використовуватися 110 електромобілів з живленням від водневих паливних елементів, з яких 75 — кросовери Hyundai ix35 Fuel Cell, повідомила південнокорейська компанія. Автомобілі будуть поставлені в Больцано, Копенгаген, Інсбрук, Лондон, Мюнхен і Штутгарт.
Підписана в Лондоні угода є невипадковою. Вона є лише маленьким етапом в послідовності подій, спрямованій на зміну енергетичного ринку світу. В останнє десятиліття розвинені країни докладають суттєвих зусиль для переведення енергетичного ринку з екологічно сумнівних і практично вичерпних вуглеводнів на нейтральний та відновний водень. Працюють тривалі програми, націлені на часткове або навіть повне переведення автомобілів, заводських навантажувачів, залізничного та водного транспорту на двигуни на водні. Уряди й приватні компанії розробляють і конструюють двигуни на водні, випробують автомобілі та мотоцикли з такими двигунами, будують мережі автозаправних водневих станцій та працюють над зниженням вартості водневого пального. В німецькій армії вже кілька років на озброєнні є безшумні водневі субмарини.
За деякими прогнозами, до 2050 року всі види енергетики і транспорту перейдуть на водень.
Для Росії переорієнтація світової енергетики на водень означає економічний крах та історичний кінець. Річ у тім, що російська економіка не є цілком ринковою, але паразитує на експорті сировини, левову частку в якому займають нафта й газ. За даними Росстату, в 2013 році паливо-енергетичні товари склали 70,6% від загального обсягу експорту Росії. При цьому слід враховувати, що за рахунок доходів від експорту вуглеводнів в 2013 році забезпечувалося 46,1% доходів федерального бюджету Росії. Мова йде про прямі доходи. З урахуванням інших доходів бюджету, джерело яких непрямо пов’язано з видобутком, транспортуванням та переробкою енергоносіїв, залежність федерального бюджету Росії від експорту енергоносіїв значно перебільшує 50%. Коли врахувати ще сталий російський менталітет, який формувався століттями, перетворення в оглядні строки російської економіки з сировинно-експортної на продуктивну видається малоймовірним.
В той самий час Україна тільки виграє від переходу світової енергетики на водень. Це не лише звільнить нас від сучасної "газової залежності", але й допоможе налагодити виробництво нового пального. Так, у шельфових зонах морів на невеликих глибинах можна будувати залізобетонні платформи розміром 200 на 50 метрів і зводити на них вітросонячні електростанції. Вони вироблятимуть енергію для електролітичних установок, які добуватимуть водень із морської води. Для України це цілком реально й економічно вигідно.
- Щоб додати коментар, увійдіть