Підготовка до початку люстрації: Мін’юст та суддівський корпус

Мін'юст обіцяє почати боротьбу з корупцією з себе. Новий міністр юстиції Павло Петренко одній зі своїх перших завдань на новій посаді вважає зміну стилю роботи міністерства.

Закрите відомство має стати публічним і прозорим. Щоб такі зміни дійсно відбулися, чиновники міністерства пройдуть так звану корупційну люстрацію.

Критеріями для такого відсіву кадрів стане законність одержаних доходів, яку можна буде оцінити за даними чиновниками декларацій про доходи та витратах. По антикорупційному законодавству, всі державні службовці повинні декларувати доходи і витрати себе і членів своєї сім'ї.

«Я запропоную всьому персонального складу центрального апарату міністерства на своєму прикладі, на прикладі нашого міністерства опублікувати всі декларації родичів, особисті декларації. І ми звернемося до податкової службі і до антикорупционному бюро, яке очолить Тетяна Чорновіл, щоб на нашому прикладі провели таку перевірку», - сказав міністр. За його оцінкою, така перевірка повинна бути проведена вже в найближчі тижні після формування Уряду.

Крім того, Петренко анонсував кадрові оновлення в Мін'юсті. На роботу будуть запрошені юристи та адвокати, які на волонтерських засадах допомагали захищати права учасників Майдану.

«Оскільки кадровий склад міністерства дійсно формувався раніше непрозоро. Прозорість, боротьба з корупцією, і повна відкритість — ось ті три кити, на яких буде будуватися Мін'юст під моїм керівництвом», — говорить міністр.

Разом із тим Мін'юст ініціює перевірку всіх суддів.

Судову систему необхідно очистити та відновити довіру до неї. Таку заяву новий міністр юстиції Павло Петренко зробив на засіданні Ради суддів України.

Петренко послався на ініціативу розробити спеціальний законопроект, який, однак «не може бути каральним і не повинен застосовуватися для переслідування представників суддівського корпусу, адже в судовій системі є багато чесних і порядних суддів». Цей документ передбачатиме, зокрема, створення змішаної комісії, в яку увійдуть діючі судді та судді у відставці, члени парламенту (фахівці у галузі права, 5 осіб), представники громадськості (2–3 людини), а також члени Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів (орієнтовна квота — 10 осіб).

При цьому міністр юстиції уточнив, що ці відповідальні за формування суддівського корпусу органи будуть представлені в спеціальній комісії лише після того, як буде оновлено їх складу. Основним завданням цього спеціально створеного органу буде перевірка судових рішень, які приймалися під час проведення масових акцій протесту; а також тих, які були опротестовані українськими громадянами в Європейському суді з прав людини.

«Необхідно дати відповідь суспільству, чому такі судді досі працюють в судовій системі», — уточнив пан Петренко. Також будуть перевірені рішення суддів, які порушують виборчі права громадян. Очікується, що перевірка буде проведена протягом 6 місяців.

Також Павло Петренко зазначив, що протягом 1 року пропонується провести переатестацію суддівського корпусу. Новий закон буде передбачати і те, що судді, які займають адміністративні посади в судах (мова йде про вищих спеціалізованих, апеляційних судах та перших інстанціях), на які вони були призначені після 1 липня 2010 року, повинні будуть піти з займаної посади на час проведення перевірки.

Крім цього, законодавці планують внести зміни в процедуру скликання З'їзду суддів та обрання делегатів. Пропонується, щоб кожен суд представляв один делегат - суддя, який займає адміністративну посаду в суді. Зміни будуть внесені і механізм призначення суддів на адміністративні посади в судах. Пропонується керівників вищих і апеляційних судових інстанцій обирати колективами відповідних судів таємним голосуванням, а судів першої інстанції - призначати радою суддів.

За матеріалами УНІАН (Мін’юст, суддівський корпус)

Українська