НАТО

НАТО говоритиме з Україною про членство, коли вона скасує позаблоковий статус — Расмуссен

Генеральний секретар НАТО говорить, що буде говорити з Україною про членство в альянсі тоді, коли вона змінить свій позаблоковий статус.

Про це він заявив у понеділок в Брюсселі на прес-конференції, відповідаючи на запитання УНІАН. «Ми будемо говорити з Україною, як просуватися вперед (у питанні членства) у випадку, якщо Україна змінить свою політику позаблокового статусу», — сказав генсек альянсу.

Він підтвердив позицію, згідно з якою Україна буде членом НАТО, якщо вона цього захоче та задовольнить необхідним критеріям.

Говорячи про часові рамки набуття членства, Расмуссен зазначив, що нинішнє українське керівництво бачить цей процес так, що новий парламент після виборів змінить законодавство щодо статусу. «Ми повинні дочекатися виборів та законодавчої процедури. Якщо парламент ухвалить цей закон, тоді я очікую, що Україна поставить це питання на засідання Комісії Україна-НАТО і на цій підставі напрацюємо план щодо подальшого розвитку партнерства. Але зараз дуже важко передбачити (час вступу), тому що багато буде залежати від самої України, її здатності провести реформи та виконати необхідні критерії. Тому зараз дуже важко сказати щодо термінів», — сказав він.

Джерело: УНІАН

Українська

Порошенко-Кличко: перша реальна спроба зачистити Майдан

У четвер 7 серпня до Києва прибув з офіційним візитом генсек НАТО Андерс Фог Расмусен. «Тільки-но приземлився в Києві. Я тут, щоб надати політичну підтримку НАТО Україні і президенту Порошенку» — записав Расмусен у своєму твітері одразу по прибутті. Судячи з усього, це було близько полудня (час у твітері Расмусена явно не київський).

А за чверть доби до цього влада вирішила зачистити Майдан. І що цікаво: зачистити тим самим методом, яким його пробували знищити минулого року: в перших рядах ідуть комунальники з технікою щось там розчищати чи будувати (тоді вони ставили "йолку" в 2 години ночі, тепер — розчищали сміття в 10 ранку), а за ними йдуть екіпіровані міліцейські спецпризначенці. От тільки на цей раз зачистка дуже вже скидається не на реальну спробу знести наметове містечко, а на намагання влаштувати в центрі Києва сутички між своїми з перспективою збройного громадянського конфлікту — адже в якості міліції використали не дільничих, не оперуповноважених і не власне спецпризначенців, а нацгвардійців із батальйону «Київ-1» (також говорять про «Київ-2»), укомплектованого майданівцями, які пройшли вишкіл ведення бою з озброєним противником, а не тренувалися виконувати міліцейські обов’язки.

Той, хто віддав наказ вчинити цю провокацію просто перед приїздом генсека НАТО, чудово знав, що Майдан не збирається розходитися і не буде просто дивитися, як влада зносить барикади чи намети. Отже, був розрахунок на конфлікт. Практично напевне бійців «Києва-1» та «Києва-2» перед запуском на цю операцію багато днів накачували байками про переродження Майдану і про те, що там лишилися самі бомжі й шахраї. Але, оскільки свої мали стояти з обох сторін барикад, порозумітися їм було б неважко. Тому потрібні були провокатори, які запалять шини і розділять вогнем сторони конфлікту, не давши їм поспілкуватися. А потім почнуть кидатися камінням, що швидко призведе до бійки. Ну й підкинути зброю в намети не вадило.

Все це було організовано: провокатори, підкинута зброя, бійка. Ще раз запитаємо: кому вигідно в день приїзду генерального секретаря НАТО в Україну влаштовувати бійки з вогнем в самісінькому центрі Києва? В Україні таких сил немає. Така сила є тільки одна: в Росії, а точніше в Москві, в Кремлі. Однак, ніхто в Кремлі не може віддавати накази і спускати до виконання плани заходів ані київським комунальникам, ані міліцейському начальству української Нацгвардії. Такі накази може віддавати лише київська влада, а саме, керівництво КМДА, і генералітет в МВС і київському УМВС, який командує батальйонами Нацгвардії. Це означає, що особи у МВС і КМДА, які планували зачистку Майдану, доводили плани дій із зачистки до підлеглих і віддавали накази про початок зачистки, є агентами ФСБ, які виконують накази з Москви.

Новообраний мер Кличко, як можна здогадатися, теж грає роль у ФСБ-шному підкидному (пасьянсом це навіть не назвеш). Без схвалення мера план із зачистки Майдану ніхто б не зміг і не став би реалізовувати; більше того, Кличко поспішив "вписатися" за тих, хто здійснював зачистку, і при цьому сказав на камеру відверту брехню — про те, що в наметах на Майдані нібито знайшли гранатомет, російські паспорти і гроші. В той же час голова СБУ Валентин Наливайченко повідомив, що гранатомет був в автомобілі з російськими номерами, який перебував біля Майдану (а не на його території), і в час загострення конфлікту рушив у бік периметра Майдану. Повідомлення про гранатомет в автомобілі зрозуміти неправильно неможливо. Тож Кличко збрехав. Залишається два питання: з якою метою і чи з власної волі? Якщо Фірташ у Відні може диктувати Кличку, на яку посаду в Україні йому балотуватися, чому хто-небудь у Києві не може підказувати тому ж Кличку, що йому казати в деяких критичних ситуаціях?

І останнє питання: відставка Парубія з посади секретаря РНБО в цей-таки день — це збіг, чи ні? Сам Парубій чомусь коментувати причини відставки відмовився, а прощання з колишнім співробітником з боку президента Порошенка було підозріло скромним (телеканал «24» дуже доречно розмістив на одній сторінці два відео: про відставку Парубія і про спробу зачистки Майдану).

Хроніку подій під час спроби зачистки читайте на espreso.tv (про забрану майданівцями техніку напишемо пізніше).

Деякі важливі додаткові відомості (напр., про закриття метро «Майдан Незалежності» — це так комунальники барикади розбирали, ага) див. на profi-forex.org.

Українська

Голова Верховної Ради України Олександр Турчинов провів зустріч з Генеральним Секретарем НАТО Андерсом Фог Расмусеном

Голова Верховної Ради України Олександр Турчинов провів у четвер зустріч з Генеральним Секретарем НАТО Андерсом Фог Расмусеном.

Олександр Турчинов зазначив на початку зустрічі, що після розв’язання Росією війни на Сході України та анексії території Криму в настроях суспільства щодо євроатлантичної інтеграції відбулися позитивні зміни. «Негативне ставлення, через активну російську пропаганду, змінилося позитивним, і розумінням того, що ця агресія є викликом не тільки Україні, а й усьому цивілізованому світу, бо руйнує систему колективної безпеки, вибудуваної після завершення Другої світової війни».

Генеральний Секретар НАТО А. Ф. Расмусен заявив, у свою чергу, що Альянс засуджує дії Російської Федерації, які спричинили порушення територіальної цілісності України і незаконну анексію Криму. В цьому контексті він зазначив, що нині Північноатлантичний Альянс «припиняє співпрацю з Російською Федерацією, зміцнює колективну оборону для захисту всіх членів НАТО, і прийняв рішення збільшити рівень підтримки та співпраці з Україною».

А. Ф. Расмусен висловив сподівання, що самміт Україна—НАТО, який має відбутися у вересні, дозволить зробити нові конкретні кроки в налагодженні продуктивної співпраці двох Сторін. При цьому він зауважив, що «Україна потребує комплексних реформ, зокрема у військовій сфері, і Верховна Рада має відігравати тут важливу роль».

Під час зустрічі йшлося також про необхідність активної участі України в довгострокових програмах вдосконалення військової сфери та участі у спільних навчаннях.

Джерело: Прес-служба Верховної Ради України

Українська

Прем'єр Британії закликав до збільшення числа Сил реагування НАТО через дії РФ

Прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон закликав лідерів країн НАТО і генсека альянсу Андерса Фог Расмуссена переглянути довгострокові відносини з Росією і поліпшити здатність альянсу швидко відповідати на можливі загрози, передає УНН з посиланням на Reuters.

«Ми повинні визнати, що взаємодія останніх років в даний час неможлива через незаконні дій Росії поблизу до НАТО і повторно переглянути принципи, якими ми керуємося у відносинах з Росією», — заявив Кемерон.

За його словами, НАТО необхідно розглянути новий розклад військових навчань, побудувати ряд нових інфраструктурних об'єктів, «завчасно розгорнути» обладнання та збільшити число військовослужбовців Сил реагування НАТО до 25 тисяч осіб.

«Ми повинні домовитися про довгострокові заходи щодо зміцнення нашої можливості швидко відповісти на будь-яку загрозу, які заспокоїли б наших союзників, які побоюються за безпеку своєї країни, і зупинили б втручання Росії», — зазначив британський прем'єр.

Джерела: УНН, Reuters

Українська

НАТО розпочало військові навчання у Східній Європі

Як повідомляє Reuters, на навчання, які проводяться на території Польщі, Латвії, Естонії та Литви, вилетіли 75 військовослужбовців канадської армії.

У маневрах під кодовою назвою Saber Strike-2014, які пройдуть з 9 по 21 червня, будуть задіяні понад 2 тис. солдатів та офіцерів з дев'яти країн.

4 червня канадський прем'єр-міністр Стівен Харпер під час візиту до Польщі заявив, що Канада «направляє для участі в навчаннях у Східній Європі більшу кількість військовослужбовців, ніж планувалося раніше».

Як повідомляє міністерство оборони, мета навчань — удосконалити навички участі в міжнародних операціях, у тому числі в Афганістані, взаємодію сухопутних і повітряних військ та сумісність військових підрозділів союзників по НАТО.

Джерело: Espreso.tv

Українська

НАТО готується ізолювати Росію та допомагати Україні

1 квітня в Брюсселі відбулося засідання Ради НАТО на рівні міністрів закордонних справ. За підсумками засідання оприлюднено офіційну заяву про призупинення усіх форм співпраці з Росією, окрім переговорів на рівні послів і вище.

«Ми вирішили призупинити всю співпрацю між Росією та НАТО у цивільній та військовій сферах. Наш політичний діалог на Раді НАТО–Росія триватиме за необхідності на рівні послів та вище, передусім для обміну поглядами на владнання цієї (кримської) кризи», — говориться в заяві.

Міністри закордонних справ НАТО і України закликали Росію припинити незаконну і нелегальну анексію Криму і утриматися від будь-яких агресивних дій проти України. Про це йдеться в заяві, прийнятій за підсумками засідання Комісії Україна–НАТО, яка також відбулася 1 квітня в Брюсселі.

У разі військової агресії НАТО готується повністю відрізати Путіна від зовнішнього світу. Про це написав на своїй сторінці у Фейсбуці журналіст Юрій Бутусов, який наразі перебуває у Брюселі.

«Судячи з того, що бачу і чую — а офіційні заяви західних дипломатів зворотної сили не мають — НАТО не зупиниться перед холодною війною з Росією. Вони реально готуються повністю відрізати Путіна від зовнішнього світу. НАТО неофіційно заявляють: ми не будемо вводити війська в Україну. Разом з тим, вони готові діяти. Розробляються різноманітні програми допомоги — у тому числі на експертному рівні. Тобто вони не хочуть давати Україні гарантії своєї прямо військової допомоги. Але, якщо Путін розгорне вторгнення, а Україна здійснить опір, НАТО введе санкції третього ступеня, і після цього військово-політична обстановка радикально зміниться», — написав журналіст.

Юрій Бутусов наголосив, що всі співробітники НАТО і західні дипломати оцінюють політику України в Криму і під час конфлікту з Росією надзвичайно високо. Хоча і критикують роботу Міністерства оборони.

Разом із тим НАТО посприяє Україні у військовій реформі для відбиття будь-якої військової загрози, а також допоможе порадами в посиленні охорони об’єктів стратегічного призначення на українській території.

Про це генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен заявив на прес-конференції після засідання Північноатлантичної ради та Комісії Україна–НАТО.

У свою чергу, виконувач обов’язків міністра закордонних справ України Андрій Дещиця заявив, що Київ звернувся по допомогу до членів НАТО щодо постачання радарів та іншого обладнання для облаштування українського кордону.

Українська

США у кримській проблемі: дипломатія та військові можливості

Дії США на підтримку України останнім часом є явно більш швидкими, рішучими та ефективними, аніж дії європейських політиків. Так, Росія при всій своїй агресивності, сама попросила про візит держсекретаря США Джона Керрі до Москви для переговорів щодо Криму та України (збиралися запропонувати новітній план Ріббентропа-Молотова з розділу хай не Європи, так хоча б України?). Однак, позавчора Керрі відмовився від візиту.

Росія ж продовжує шукати можливості домовитися. В результаті, на завтра, 14 березня в Лондоні запланована зустріч того ж Керрі з головою МЗС Росії Сергієм Лавровим. Під час цієї зустрічі Керрі намагатиметься переконати Росію відмовитись від приєднання Криму.

«США та їхні партнери заявили, що референдум буде незаконним і Керрі попередив, що російські кроки стосовно анексії регіону "не залишать місця для дипломатії"», — йдеться у статті, опублікованій у The New York Times.

Керрі також заявив, що всі визнають, що у Росії є законні інтереси у Криму, але «ніщо не виправдовує військову інтервенцію». У Керрі залишається надія, що політичного вирішення буде можливим, навіть якщо Росія не проявить гнучкості.

«Навіть якщо референдум у Криму пройде, вважає він (Керрі), може бути шанс для політичного вирішення, якщо Росія утримається від приєднання регіону», — пише NYT. «Є багато варіантів, і тому вкрай важливо, щоб ми провели цю зустріч з росіянами», — сказав Керрі.

Разом із тим США не покладаються на саму тільки дипломатію.

За словами військового аналітика Владислава Дейнеко, натівські літаки, перебазовані в Польщу, готовi захищати ядерні об’єкти України. Про це він заявив в ефірі Еспресо.TV.

У разі ескалації протистояння з Росією українська сторона має всi підстави звернутись до НАТО із проханням забезпечити захист ядерних об’єктів

За його словами, з початком розвитку військового конфлікту в Криму уряд України наростив охорону об’єктів критичної інфраструктури України, а саме — 14 ядерних реакторів.

В то й же час Дейнеко заявив, що Європа вже передбачила розвиток такої ситуації, й навчання, що зараз проводяться в Польщі, до якої було перебазовано 12 літаків Ф-16, можуть бути частиною плану прикриття об’єктів, що знаходяться на території України. На думку експерта, в разі застосування Росією сили, війська НАТО теж можуть застосувати силу.

У зв’язку із цим 12 березня українська делегація на чолі із заступником міністра оборони України узгодила з НАТО перелік заходів на коротко-, середньо- та довгострокову перспективу з метою посилення обороноздатності нашої держави, а також подальшого сприяння з боку НАТО у здійсненні реформи оборонного сектору та Збройних Сил України.

Можливо, також, із цими подіями та домовленостями пов’язано перебазування авіаносця «Джордж Буш».

Найбільший у світі американський авіаносець «Джордж Буш» після триденного перебування покинув розташований на півдні Туреччини порт Анталія. Куди саме він вирушив, не уточнюється. Як повідомляє інформаційна служба ВМС США, авіаносець продовжує перебувати в акваторії Середземного моря, що входить до зони відповідальності Шостого оперативного флоту ВМС США.

Авіаносець прибув в Анталію увечері 9 березня з грецького порту Пірей. На борту корабля перебувають 6000 військовослужбовців, а також 90 військових літаків і один вертоліт. За словами другого капітана корабля Метью Парадайса, місія корабля не пов'язана з кризою на Україні і була запланована ще кілька місяців тому.

Українська
Підписатися на НАТО