В останні роки і, особливо, в останні місяці ми можемо наочно спостерігати неефективність роботи й повільність у прийнятті рішень у кризових ситуаціях з боку офіційних структур Євросоюзу. Три роки вони намагалися домовлятися з Януковичем, нічому не учачись на цих безрезультатних спробах. Вони виказували поступливість аж до порушень власних норм і відмови від власних же законних вимог. Санкції вони почали запроваджувати лише заднім числом, коли в Україні змінилася влада.
Здавалося б, після цього крига скресла, Європа прокинулася й почала приймати правильні рішення. Однак і досі цей процес доволі млявий.
Зокрема, — як би це не звучало абсурдно, — в ОБСЄ, місія якої працює зараз в Україні, досі "не зрозуміли", звідки беруться "зелені чоловічки" в Криму.
В ОБСЄ поки що не досягли спільної позиції стосовно озброєних людей у Криму. Про це на прес-конференції сказав посол Швейцарії в Україні Крістіан Шененбергер, інформує УНІАН. Зокрема, за його словами, наразі в ОБСЄ відсутня спільна позиція щодо приналежності озброєних людей без розпізнавальних знаків.
Також посол додав, що для напрацювання спільної позиції потрібен час, і коли всі країни ОБСЄ дійдуть згоди стосовно цього питання, тоді і буде спільна позиція.
Крім того, він додав, що на сьогодні у Відні триває обговорення можливості візиту моніторингової місії ОБСЄ до Криму. Він також зазначив, що Росія, як член ОБСЄ, ще не визначилася з цього питання.
І це при тому, що, за словами директора Департаменту інформаційної політики МЗС України Євгена Перебийніса, серед країн-учасниць ОБСЄ було поширено попередній звіт інспекторів ОБСЄ, які відвідують Україну згідно з положеннями Віденського документа про заходи зміцнення довіри і безпеки.
«Незважаючи на те, що інспекційну групу не було допущено на територію Криму, у висновках звіту наголошується на існуванні достатньої кількості свідчень про перебування на блок-постах при в’їзді до АРК російського військового персоналу», — підкреслив Перебийніс.
На дипломатичному фронті теж бачимо провал, правда, вже закономірний і незалежний від зусиль європейських політиків.
А саме, канцлер Німеччини Ангела Меркель і прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск визнали, що переговори з Росією зазнали невдачі. Як пише газета Die Welt, про це лідери Польщі і Німеччини заявили на спільній прес-конференції у Варшаві.
Вони зазначили, що будь-які спроби створити трьохсторонню контактну групу щодо ситуації в Україні за участі Росії, США і ЄС були не успішними. «І я, і німецький канцлер любимо порядок, тому вже зараз в Брюсселі ведеться обговорення про наступну фазу санкцій», — заявив Туск.
Лідери також визнали, що єдиним варіантом наразі для Заходу залишається широка допомога Україні в побудові демократії і сильної економіки. Зокрема Берлін і Варшава збираються створити українсько-польську місію в Україні, яка консультуватиме Київ щодо правильного використання допомоги від США і ЄС.
Також Туск і Меркель згадали про підписання політичної частини угоди про асоціацію України з ЄС вже наступного тижня. Однак документ не несе жодних зобов'язань з точки зору міжнародного права. Він є швидше проявом солідарності Брюсселя з Києвом.