Карта майна політиків України за кордоном

Журналістка Наталка Седлецька, яку ви можете пам’ятати за програмою «Тендер News» на каналі ТВі (вона ж, нині, стипендіатка імені Вацлава Гавела та журналістка «Радіо Свобода»), створила інтернет-ресурс «MAPUkrainianPEP» із картою, на якій позначені майно та бізнес українських політиків, чиновників та олігархів за кордоном.

Радіо Свобода розпитало у Седлецької про створення цієї карти та її майбутнє наповнення:

– Наталко, розкажіть про цей проект?

– Зараз ця тема дуже актуальна. Європейський союз нарешті запровадив санкції проти українських чиновників з попередньої влади, звинувачуючи їх у насильницькому придушенні мирних протестів, а також у великій корупції, що виходить за межі України. Європа оприлюднила список із 18 політиків-регіоналів, список збільшується. Формулювання було таке: якщо статки цих людей будуть знайдені, то вони будуть заморожені. То ж моя карта має полегшити ці пошуки – тут в одному місці результати усіх журналістських розслідувань, публікацій на цю тему. Конкретні адреси будинків, квартир, а також адреси і назви конкретних компаній, заснованих українськими політиками.

– Наталко, зараз на сайті здебільшого інформація про представників Партії регіонів, попередньої влади. Чи будете Ви публікувати дані про статки нової влади? Днями у британському виданні Independent з’явилась інформація про те, що юридична компанія Lawrence Graham виявила 278 банківських рахунків у 26 країнах, пов’язаних із екс-прем’єром Юлією Тимошенко та її чоловіком.

– Так, обов’язково будемо шукати і публікувати дані про статки усіх політиків України без приналежності до конкретної партії. Сайт називається Map Ukrainian Pep, де ПЕП – це politically exposed person, тобто політично значима особа. Хотілося б це міжнародне поняття активніше вводити в користування в Україні для більш пильного контролю за джерелами доходів таких людей. Тож на сайті будуть дані про всіх українських ПЕПів – це міністри, нардепи, судді, всі їхні найближчі родичі та партнери. Поки що я збирала дані саме про регіоналів – бо це було необхідно у протестні часи саме для термінового запровадження санкцій Заходом.

Стосовно статків Тимошенко: я сьогодні говорила з журналістами британського видання «Індепендент». Вони у статті посилаються на звіт юрфірми, яку залучив для цього уряд Азарова. Утім, сам звіт вони опублікувати не мають права. То ж ми домовились з ними взяти і разом перевірити, чи правдиві данні у цьому звіті – перебираючи кожну країну. Якщо у родини Тимошенків справді досі багато компаній та рахунків за кордоном – це обов’язково з’явиться на карті MapUkrainianPEP та в наших публікаціях.

Взагалі, до мене чи не щодня звертаються журналісти з європейських країн – вони просять допомогти їм у пошуку активів українців, які підпали під санкції – ми ініціюємо спільні розслідування, шукатимемо також ті статки, фірми та рахунки, про які раніше не було відомо. Таким чином карта буде поповнюватись новими даними, а розслідування публікуватись на Радіо Свобода.

– Наталю, який результат Ви очікуєте від такої діяльності?

– Я журналіст, моя справа шукати інформацію та публікувати її. Але я можу уявити, що, по-перше, ті статки, які вже під санкціями – за них повинна взятись українська прокуратура. Прокурори мають ініціювати спільні розслідування з європейськими країнами для того, щоб з’ясувати походження цих грошей, і, в ідеалі, довести, що вони були незаконно виведені з бюджету – і повернути їх в Україну. По-друге, все це має диспиплінувати тих політиків, які щойно прийшли до влади і приходитимуть в майбутньому. Українські можновладці завжди любили насолоджуватись високим рівнем життя на Заході, за рахунок грошей українських платників податків. Але вони всі нарешті мають зрозуміти, що у прозорому мішку вкрадене не сховаєш.

Джерело: Радіо Свобода

Українська