виставка

Голландці не хочуть повертати скіфське золото в Україну

Колекція скіфського золота, яка перебувала в якості виставки в Нідерландах, може не повернутися в Україну. Археологічний Музей Алларда Пірсона, на площах якого експонується виставка (останній день офіційно — 31 серпня), оголосив, що питання поверення експонатів в Україну має розглядати суд — а без судового рішення ніхто цінності повертати не збирається.

В такій непевній ситуації наше Міністерство культури випромінює суцільний оптимізм. Цитуємо (з мінімальною правкою) повідомлення на урядовому порталі:

Українська

В Українському Домі відкрилася виставка розписаних касок учасників Майдану

В Києві 4 серпня в Українському Домі відбулося відкриття художньої виставки експонатів Майдану «Стихія АРТ і ФАКТІВ», головними експонатами якої стали шоломи і каски євромайданівців. Речі, які захищали учасників революції, а потім стали полотнами для художників, після виставки в Києві провезуть європейськими столицями.

Шість десятків касок і шоломів, кожен — з "авторськими" малюнками. Майже всі експонати виставки — з бойовим минулим.

Співорганізатор виставки Максим Потапчук розповідає: «Ось такий шолом. Це прості шахтарські каски, що перетворилися на витвір мистецтва. Саме ця каска теж була в бою, захищала наших майданівців. Тут багато шоломів горіли в будинку профсоюзів, на барикадах».

Експозиція вже помандрувала містами України, а наприкінці серпня організатори планують показати виставку європейцям, зокрема — полякам і німцям. Світ має знати правду про Україну — так вирішила художниця Лілія Людко і змайструвала з касок цілу інсталяцію.

«Каска — це як оболонка, вона прообраз кожної людини, як індивідуальності. Орнаменти — вони асоціюють нашу приналежність національну. Зверніть увагу на оці побиті і поплавлені скельця — це те, що зараз у нас відбувається у країні. Незважаючи на це, ми повинні піднятись, тому каски — вони підвішені, левітують якоюсь мірою в скляних боксах».

Організатори кажуть: шоломів в експозиції могло бути і більше, але частину віддали для захисту бійців на сході України. Відвідувачі ж запевняють: експонатів достатньо, щоб повернутися думками у зиму, що минула.

Презентація виставки у Кризовому медіа-центрі

За матеріалами uacrisis.org, 5 каналу й espreso.tv

Українська

Нідерланди повернуть скіфське золото з Криму Україні, а не Росії,— Мінкульт

Усі музейні предмети, передані для експонування на виставці «Крим — золотий острів у Чорному морі» у Нідерландах, повернуться в Україну. Про це повідомили у прес-службі Міністерства культури України.

«МЗС Королівства Нідерланди підтвердило визнання усіх експонатів виставки державною власністю України», — йдеться у повідомленні.

У прес-службі також повідомили, що згідно з рішенням Мінкультури, зберігання та оперативне управління музейними предметами виставки після повернення в Україну забезпечуватиме Національний музей історії України.

Нині продовжуються переговори з музеєм Амстердамського університету «Аллард Пірсон» щодо юридичних умов повернення виставки до Києва. Відтак, претензії зі сторони Російської Федерації, що тимчасово окупувала АР Крим, не мають під собою жодних правових та інституційних підстав.

Як відомо, музейний фонд України є національним надбанням, а законним власником предметів, котрі належать до державної частини музейного фонду, є народ України. Це випливає зі статті 15 Закону України «Про музей та музейну справу» та відповідних розпоряджень Кабінету міністрів України. Натомість, перебування всіх музейних предметів, що належать до державної частини музейного фонду України, без погодження з боку Міністерства культури України, є незаконним.

Нагадаємо, наприкінці березня МЗС України направило Нідерландам ноту з проханням гарантувати повернення Україні експонатів з виставок кримських музеїв, які перебували на виставці.

Раніше міністр культури РФ Володимир Мединський заявив, що Нідерланди продовжили виставку до вересня, щоб відкласти питання повернення експонатів.

Джерела: текст Еспресо.TV, фото: iPress.ua

Українська
Підписатися на виставка