кошти

У Росії сказали, чому не платять за транзит

Як відомо, Росія досі не заплатила за транзит газу через українську територію за вересень і жовтень. Причину цього в Газпромі пояснили дуже просто: Москва і Київ не можуть домовитися щодо ціни, причому Київ хоче отримати менше (!), ніж готова платити Москва.

«Єдина технічна проблема, яка існує в частині оплати за транзит газу по території України, — це те, що Газпром хоче заплатити більше, ніж чекає від нас українська сторона. Транзитна ставка залежить від ціни російського газу для України. Газпром розраховує цю ціну за формулою, вказаною у контракті на поставки газу. А Нафтогаз України рахує по своїй ціні. Це гальмує процес», — заявив агенству «РИА Новости» офіційний представник Газпрому Сергій Купріянов.

Чи можна вірити росіянам? Так, можна, — оскільки вище керівництво Нафтогазу й виконавчої влади не вперше так абсурдно поводиться. В серпні ць. року Газпром доплатив Україні за транзит 10,54 млн доларів у зв’язку з одностороннім підняттям ціни на газ. Нафтогаз цей платіж отримав, оголосив помилковим і... повернув Газпрому назад. Запам’ятайте обличчя того, хто це зробив:

Його звуть Андрій Коболєв, він — голова правління НАК «НАфтогаз», і його на цю посаду призначив уряд Яценюка в ніч на 26 березня. Довго кандидатуру узгоджували, до 1:30 ночі засідання тривало. Гарного обрали...

Таким чином, українські очільники (Коболєв явно не сам приймав рішення) замість зараз отримати гроші, а колись потім в майбутньому, за рішенням стокгольмського арбітражу, підводити баланс, вже зараз працюють на користь бюджету Росії, а не України. Звучить абсурдно, особливо для країни, економіка й валюта якої падають. А раз абсурдно і нераціонально, значить, невипадково. Значить, є замовлення...

Українська

Український уряд заплатив за нове російське вторгнення?

30 жовтня за 10 хвилин до опівночі у Брюсселі Україна (в особі міністра енергетики Юрія Продана), Росія (в особі міністра енергетики ж Олександра Новака) та ЄС (в особі єврокомісара з питань енергетики Гюнтера Етінгера) підписали тристоронній протокол, що має регулювати постачання газу з Росії в Україну до березня наступного 2015 року.

Згідно з цим документом, Росія зобов’язується продати Україні 4 млрд кубометрів газу на умовах передоплати, а Україна, у свою чергу, — до кінця року погасити борг у розмірі $3,1 млрд й оплачувати щомісячні поставки. Євросоюз став гарантом того, що Москва не змінить ціну, а Київ оплатить усе вчасно і повністю.

Таким чином, Україна визнала за собою борг, який вона в цей самий час оспорює у стокгольмському арбітражі, стверджуючи, що з 2010 року накопичився не борг за поставлений газ, а навпаки — переплата у розмірі 6 млрд.

Більше того: уряд вже наказав Нафтогазу здійснити оплату, а НАК Нафтогаз вже — 4 листопада — перерахував Газпрому перший платіж за газ на суму 1,45 млрд дол. Половину суми. Другу половину обіцяють заплатити до кінця цього року (тобто, в межах двох місяців). Причому оплата здійснена за рахунок грошей, які Росія заплатила нам за транзит газу через нашу територію. Тепер уряд Яценюка ці гроші просто повертає Росії.

Що це означає на практиці? Тільки одне: у Москви тепер є гроші на поглиблення інтервенції в Україну. І вона ними скористається. Україна вчергове (цього року) заплатила агресору за продовження війни проти себе.

Історик Юрій Фельштинський вже попереджав, що грошей на війну з Україною у Росії немає, тому будь-які виплати за газ з боку України дуже потрібні Кремлю і одразу ж будуть використані ним для нового етапу агресії. Зараз бюджет Росії практично порожній, економіка навіть формально не зростає (і це економіка, організована довкола видобутку сировини, а не виробництва товарів), а російський уряд готується до її падіння наступного року. Скорочуються валютні резерви (хоча золото Центробанк Росії активно скуповує), і фактично вони вже досягли переддефолтного рівня. Задля утримання Криму було безповоротно спорожнено (практично, розграбовано) недержавні пенсійні фонди і вивезено готівку з Краснодарського Краю. Крупні російські компанії відрізані від кредитів через санкції, капіталізація і прибутки багатьох із них різко впали (наприклад, Газпрому). Видобуток нафти суттєво падає (родовища вже виснажуються), і в найближчі роки, за оцінками Лукойла, може просто обвалитися. Населення Росії в містах убожіє, а села взагалі вимирають. Соціальні вибухи в найближчому майбутньому практично неминучі.

Що може перекрити повний провал в керуванні країною та її екнономічний крах? Тільки військові перемоги. Це знає кожен диктатор. Тому дуже скоро гроші, заплачені Яценюком і Коболєвим Росії за газ, конвертуються в новий виток війни проти України. Питання лиш одне: коли?

Улюблені кремлівські дати для нападу на сусідів Росії і спроб розв’язання у них громадянських воєн групуються на початку листопада. Це вже зараз. В цьому контексті видається зовсім невипадковим оголошення з 5 по10 листопада всенімецького страйку машиністів локомотивів. З середи — і до понеділка. Формально — через 5% відсотків зарплатні. А реально — навіщо намагатися паралізувати залізничне сполучення в головній країні Європи на п’ять днів?

Саме в ці дні Росія може зробити новий кидок на Маріуполь. Якщо встигне освоїти заплачені Нафтогазом кошти. Якщо ні — нападе пізніше. Але обов’язково нападе. Бо діватися Путіну вже нікуди.

Українська

Швейцарія та Україна готують «дорожню карту» для повернення вкрадених активів

Найближчим часом Швейцарія направить до Києва групу експертів, які допоможуть українським слідчим сформувати низку конкретних запитів до швейцарської влади.

Про це повідомив директор департаменту міжнародного права у МЗС Швейцарії Валентин Цельвегер 24 квітня під час переговорів із заступником Генерального прокурора України Миколою Голомшею, повідомляє Еспресо.TV з посиланням на прес-службу ГПУ.

«Подання стосуватимуться, насамперед, представників так званої "сім'ї" екс-президента України Віктора Януковича та їхніх рахунків в швейцарських банках. Метою домовленостей є прискорення інформаційного обміну між обома країнами для відстеження, замороження та повернення викрадених статків», — йдеться у повідомленні.

Як відомо, Швейцарія стала першою з європейських країн, що заблокувала рахунки 29 українських високопосадовців, підозрюваних у масштабній корупції протягом 2010–2013 рр.

«Ми звернулись не тільки до Швейцарії, але й також до 136 держав світу з проханнями надати інформацію про рахунки з наявними на них коштами, здобутими незаконним шляхом, від 68 колишніх посадовців», — сказав Голомша.

За словами Голомші, «складність виникає у тому, що окремі посадовці оформляли ці гроші не на себе, а на інших осіб, і коли ми стикаємось з цими людьми, вони починають заперечувати стосунки з посадовцями. Але слідство має конкретну інформацію, і ці всі контакти встановлюються».

Між тим, за інформацією Цельвегера, сьогодні кількість українських мільйонерів-вкладників у швейцарських банках значно менша від аналогічного показника серед представників інших країн. Представник швейцарської сторони пояснив це підкреслено обережним ставленням швейцарської фінансової системи до грошових переказів з України. На його думку, швейцарські банки звертають увагу на те, «хто має право підпису, хто реально стоїть за банківськими рахунками».

Сторони домовились про встановлення безпосередніх відносин між фахівцями слідчих підрозділів обох країн. За спільним висновком, налагоджені особисті контакти допоможуть створити підґрунтя для пришвидшеної процедури розслідування. Для цього в. о. Генерального прокуратура України Ігор Махніцький планує обговорити подібні домовленості з керівництвом Федеральної прокуратури Швейцарії під час закордонного відрядження наступного тижня.

За аналізом Світового банку, Швейцарія вже повернула одну третину коштів, на загал викрадених корупціонерами в світі, після чого переміщених до швейцарської фінансової системи. Загальна сума повернутого становить близько 2 млрд. дол.

Українська
Підписатися на кошти