Голландці не хочуть повертати скіфське золото в Україну

Колекція скіфського золота, яка перебувала в якості виставки в Нідерландах, може не повернутися в Україну. Археологічний Музей Алларда Пірсона, на площах якого експонується виставка (останній день офіційно — 31 серпня), оголосив, що питання поверення експонатів в Україну має розглядати суд — а без судового рішення ніхто цінності повертати не збирається.

В такій непевній ситуації наше Міністерство культури випромінює суцільний оптимізм. Цитуємо (з мінімальною правкою) повідомлення на урядовому порталі:


«Вся колекція виставки «Крим: золото і таємниці Чорного моря» буде повернена в Україну, всі 2 111 предметів. Про це заявила заступниця Міністра культури України з питань європейської інтеграції Світлана Фоменко на брифінгу в Будинку Уряду 29 серпня.

За її словами, кінець тимчасового зберігання експозиції наступає 31 серпня, коли буде останній день демонстрації. Упродовж вересня планується повернути виставку в Україну.

«Вже 1 вересня співробітники Національного історичного музею будуть в Амстердамі з метою демонтажу, пакування виставки і її відправлення в Україну. Юридично повністю оформлено повернення 19 головних експонатів», — повідомила Світлана Фоменко.

При цьому вона зазначила, що коли «ми говоримо про скіфське золото, то говоримо саме про ці 19 експонатів — це найцінніші експонати: скіфський шолом та меч, які і являють собою ядро експозиції».

Зберігачем всієї колекції визначено Національний історичний музей України, він знаходиться в Києві і має все необхідне обладнання для того, щоб зберігати цю колекцію і експонувати її.

Водночас Світлана Фоменко зазначила, що 20 серпня археологічний Музей Алларда Пірсона, де експонується виставка, оприлюднив заяву про неможливість повернення експонатів до України, доки це питання не буде вирішено у судовому порядку.

«На сьогодні Мінкультури України не згодне з цією позицією і ми вживаємо всіх заходів для неможливості реалізації такої ідеї музею», — зазначила Світлана Фоменко.

«Ми плануємо повернути всю виставку вже у вересні. Якщо ми не досягнемо принципової згоди під час перебування представників нашого музею, ми готові вирішувати подальшу долю експозиції судовим арбітражним шляхом», — повідомила заступниця міністра. При цьому вона підкреслила, що така ситуація не є критичною, адже «нідерландська сторона не передає цю експозицію ані нам, на територію континентальної України, ані кримським музеям».

«Тобто, на нашу думку, питання полягає в суто юридичній площині, яке буде вирішено найближчим часом», — сказала Світлана Фоменко.

У разі, якщо не вся колекція буде повернена одразу в Україну, вона буде знаходитися на тимчасовому зберіганні в Музеї Алларда Пірсона.

«В усіх контрактах, які були укладені між музеями, а музеї — це не власники музейного фонду країни, вони знаходяться в стані оперативного управлінця музейними предметами, в усіх контактах прописано, що всі музейні предмети є власністю України», — наголосила Світлана Фоменко.

Про цю виставку ми (euro-maidan.info) вже писали в червні (щоправда, неправильно переклали назву виставки, поклавшись на джерела, з яких брали інформацію; правильну назву вказано вище).

Українська