Наступ "нової влади" на Майдан: ключові моменти

Останні події навколо київського Майдану засвідчують, що нова президентська вертикаль (казати: «влада» буде не зовсім справедливим) разом із силовим блоком із задоволенням беруть на озброєння методи режиму Януковича, а не просто ставлять на високі посади представників цього режиму. В останній тиждень ми бачимо, як раптом розгорнулася потужна кампанія з дискредитації Майдану і підготовка громадськості до думки про необхідність його ліквідації — можливо, навіть силовим способом. Хронологія подій (імовірно, неповна) є доволі цікавою.

Спершу 3-я сотня Майдану показово згортає намет за периметром барикад на Майдані Незалежності, а Самооборона Майдану, що її досі асоціюють з Парубієм, робить гучну заяву про переїзд всієї Самооборони в Київську фортецю (потім виясняється, що насправді з’їхала з Майдану навіть не вся 3-я сотня, натомість, з Українського дому Самооборона, чомусь, нікуди не поділася).

Далі, на оголеній Самообороною ділянці барикади вночі з’являється невідома банда, яка влаштовує розбірки на расовому ґрунті (вимагає викинути з наметового містечка не-слов’ян) і стріляє в людей. Є жертви. При цьому, судячи з усього, ця банда прийшла на Майдан з Липок — щільно охоронюваного УДО району, де розміщено Адміністрацію Президента (доволі великий закритий квартал), Нацбанк, Кабмін (складають ще один закритий квартал) і Верховну Раду. Також Липки є знайомим і звичним місцем для тітушок та антимайданівців часів зимового протистояння.

Після цього, новий генпрокурор Віталій Ярема виходить на прес-конференцію, на якій невпевнено зачитує з аркуша, спотикаючись всередині кожного речення, звинувачення в бік Майдану, написане не канцелярським стилем і не юридичною мовою, а у стилі радянських пропагандистських філіпік проти "наймитів буржуазії", "антирадянщиків" і под. Кожен, хто ще пам’ятає радянські часи, може насолодитися спічем Яреми:

Після прес-конференції Ярема підтвердив, що розглядається варіант силового розгону Майдану (див. відео вище).

У відповідь на заяву генпрокурора керівництво Майдану вийшло на власну прес-конференцію:

На ній були озвучені доволі цікаві факти. Наприклад, про Самооборону Парубія, яка досі займає Український дім; про приміщення Нацради з питань телебачення та радіомовлення, яку займає Чорна сотня, сотник якої — Тарас Мацюк — на даний момент є радником генпрокурора Яреми (!); про звільнені будівлі, які в пасквілі Яреми були названі захопленими (тут нам тільки не зрозуміло, чому всі називають консерваторією її Колонну залу, яка насправді є лише частиною з комплексу будівель Консерваторії, давно вже, до речі, перейменованої на Музичну академію — euro-maidan.info). Щоправда, не було озвучено ставлення до Правого Сектора, який досі займає телефонний вузол Головпоштамту (одразу за барикадою на Хрещатику).

Учасники прес-конференції розповіли, що їх також запросили на розмову в Генпрокуратуру. Вони зазначили, що обов’язково підуть, але навзаєм запросили генпрокурора Ярему на Майдан. Також було наголошено, що звернення через засоби масової інформації, яке фактично вчинив Ярема щодо Майдану, не є врегульованим способом роботи Генпрокуратури, а законодавчо внормованими процедурами Генпрокуратура, чомусь, не поспішає скористатися.

Яким буде наступний крок влади, яка дуже хоче зажити по-новому? І чи розуміє Ярема, що заявивши про можливий силовий розгін Майдану, він перетнув межу, після якої перестав відрізнятися від ставлеників донецької кліки? І чи пам’ятає він, де тепер Янукович, який у свій час охоче скористався силовим варіантом контактів із протестувальниками? Яремі явно не світить навіть таке.

І останнє риторичне запитання: чи має очільник силового відомства, вочевидь досі заповненого організаторами й виконавцями репресій проти власного народу, включаючи лютневі розстріли, хоч якесь моральне право вживати звинувачувальну лексику, мати зверхній тон і розказувати щось про злочини і загрозу державі й суспільству з боку інших?

Українська