Коли закінчиться війна з Росією

Віталій Пирович

Заява Президента Порошенка про те, що тільки Росія може гарантувати безпеку Україні і що діалог налагоджується, а також слова міністра оборони Коваля про те, що вже цього тижня вогонь на Донбасі може бути припинений, безперечно, саме те, що хочуть чути у світі та в Україні. І усе б було добре, якщо не зважати на два факта, по-перше, зараз Росія обігрує Україну з рахунком 2:0 (втрачений Крим та Донбас у вогні) і жодні перемовини про перемир'я не скасують цього рахунку на табло, а лише зафіксують нашу поразку, по-друге, санкції третього рівня переносяться на невизначений термін, і, по-третє, насправді, вірити в якісь гарантії від Росії може тільки людина дуже далека від політики. І якраз у цьому є одна з найбільших небезпек миролюбної риторики української влади — у те, що україно-російські відносини нормалізуються надовго можуть повірити дуже багато людей в Україні та на Заході. І це дасть шанс Росії уникнути остаточного та близького розгрому.

Чому не можна вірити Росії? Тому що концепція її існування, яка добровільно не зміниться доки живий Путін, — експансія до тих пір доки Росія не матиме того впливу на міжнародну політику, який мав СРСР. Зрештою, тут головне не мета, а сам процес постійної експансії, який дозволить Путіну утримувати владу. На цьому шляху не існує незалежної України, Молдови, Грузії, а в різних точках світу мають виникати антизахідні пожежі, на зразок сирійської. Захід вже пробачив Росії грузинську війну, бо подивися на цей конфлікт і вирішив, що російська армія не готова до серйозного протистояння. І це було помилкою. Путін готувався кілька років і взяв Крим та показує на Донбасі світу війну нового типу, що зі здивуванням відзначають у НАТО. У той же час у світу немає відповіді на ці виклики. До санкцій третього рівня виявилася не готовою не стільки Росія, скільки, насамперед, європейці, адже ці санкції вдарять не лише по Росії, а й по Європі.

І теперішній мирний діалог між Росією та Україною лише приховує неготовність Європи до санкцій третього рівня. Безперечно, Україна не повинна вимагати зараз такі санкції, інакше європейці просто зненавидять Київ, через який будуть терпіти негаразди. Адже звинувачувати у всьому будуть не стільки Росію, скільки «непоступливу» Україну. І підігрівати ці настрої буде величезне російське лоббі в Європі.

Справді, зараз усім потрібен перепочинок, але Україна має чітко артикулювати на всіх переговорах і як можна частіше нагадувати — ми не забули про Крим, ми досі маємо проблеми з Донбасом, жодна Естонія не може почувати себе в безпеці доки існує Росія. Таким чином, громадську думку і в Україні, і в світі треба чітко формувати в тому напрямку, що у війні з Росією може бути лише перерва, але мир не можливий до капітуляції Путіна. І Захід має готуватися до санкцій третього рівня через кілька років, а Україна повинна на цей момент мати армію готову до війни в Криму та Ростовській області. Бо можна не сумніватися, що Росія цей перепочинок використає з розумом і готуватиметься до нових санкцій та дестабілізації ситуації на Півдні України, Молдові та Грузії.

Тому в нинішній мирній риториці українського керівництва повинні й далі звучати «залізні нотки», які б не дали заколисати українців, європейців та зрештою, саме керівництво.

Джерело: Espreso.tv

Українська