Чому Порошенко лише на словах хоче крісла Турчинова

Тарас Клочко

Гучна заява партії УДАР щодо ініціювання відставки Олександра Турчинова й обрання на посаду спікера ВР та в. о. президента Петра Порошенка — це звичайна передвиборча піар-акція, яка залишиться лише словами.

Сьогодні нардеп від УДАРу Сергій Каплін зробив притаманну для себе різку заяву про необхідність зміни в. о. президента на найбільш рейтингового кандидата в президенти Петра Порошенка. За словами Капліна, УДАР сьогодні ініціюватиме відставку Турчинова й просуватиме в спікерське, а відповійно й у президентське крісло, свого кандидата.

Але насправді, ані УДАРу, ані персонально Порошенку лізти поперед батька в пекло аж ніяк не потрібно. Це підтверджує хоча б те, що відразу ж після заяви Капілна, інша ударівка Ірина Геращенко увімкнула «задній хід», заявивши геть протилежне: «УДАР не ставить питання про переобрання Турчинова сьогодні. І тим більше про заміну на Порошенка. Ми виступаємо за проведення чесних виборів без застосування чорного PR. Ми вважаємо, що для України важливо, аби вибори відбулися в один тур, на другий у нас просто немає часу. І працюємо, згідно рішення з'їзду партії УДАР, на перемогу Порошенка».

Пропонуючи спікерську рокіровку, УДАР хоче продемонструвати, що готовий до рішучих дій та відповідальності за ситуацію в країні, але реальні повноваження й відповідальність лише зашкодять іміджу «найрейтинговішого» й мінімізують його шанси на обрання главою держави.

Варто нагадати, що при формуванні «уряду самогубців» після перемоги Майдану, УДАР відмовився від посад в Кабміні, захистивши себе від звинувачень розчарованого електорату за глибоку економічну кризу, що невідворотно наростає, та складну політичну ситуацію з сепаратизмом і тероризмом, в такий спосіб підставивши під удар колег по колишній опозиції, та отримавши майданчик для їхньої критики.

Єдиним представником УДАРу в нинішній владі виявився голова СБУ Валерій Наливайченко, але немає жодних підстав стверджувати, що СБУ справляється з покладеними завданнями краще, ніж МВС, очолюваний представником «Батьківщини» Аваковим, чи то ГПУ, де керує представник «Свободи» Махніцький. Немає сумнівів, що Наливайченко докладає усіх зусиль для захисту держави в умовах російської агресії, але ані він, ані будь-хто інший не винайшов чудодійного рецепту відновлення спецслужби, яка за роки правління Януковича виконувала роль філії ФСБ.

Приналежність до УДАРу не вберегла Наливайченка від критики з вуст Порошенка. Сьогодні, виступаючи в кулуарах парламенту, кандидат в президенти проїхався по всіх силових відомствах разом: «СБУ не інформує і не попереджає, МВС не захищає, прокуратура й суди не притягають до відповідальності, МНС не гасить пожежі і врешті-решт у нас виникають питання щодо професійності дій відомств». За логікою, якщо Порошенко вважає Наливайченка непрофесійним, то мав би ініціювати його відставку, але цього очевидно не станеться. Бо ця заява Петра Олексійовича також частина його передвиборчої агітації.

Якщо припустити, що обрання Порошенка спікером та в. о. президента таки відбудеться, то варто запитати, що саме він зробить для стабілізації ситуації в країні. Змінить весь склад Кабміну на більш професійний? Легко здолає сепаратистів, віднайшовши за хвилину заміну всім деморалізованим правоохоронцям? Намертво закриє кордон з Росією, який всі 23 роки був скоріше умовним, ніж справжнім? Миттєво відновить боєздатність армії, яку за весь час незалежності лише розкрадали й скорочували? Не потрібно зайвий раз пояснювати, що подібне можливо лише на словах, і будь-якого чиновника у владі чекатиме надскладна й тривала робота. І падіння рейтингу. А цього разу Порошенку, який хоче на 5 років обиратися Президентом, аж ніяк не потрібно.

В умовах, в яких опинилась Україна, й не без допомоги братніх сусідів, розраховувати на миттєве «покращення» можуть лише наївні романтики, яким ані Порошенко, ані Кличко аж ніяк не є. Тому й їхні гучні заяви є частиною піар-кампанії, а не планом реальних дій.

Джерело: Espreso.TV

Українська