США у кримській проблемі: дипломатія та військові можливості

Дії США на підтримку України останнім часом є явно більш швидкими, рішучими та ефективними, аніж дії європейських політиків. Так, Росія при всій своїй агресивності, сама попросила про візит держсекретаря США Джона Керрі до Москви для переговорів щодо Криму та України (збиралися запропонувати новітній план Ріббентропа-Молотова з розділу хай не Європи, так хоча б України?). Однак, позавчора Керрі відмовився від візиту.

Росія ж продовжує шукати можливості домовитися. В результаті, на завтра, 14 березня в Лондоні запланована зустріч того ж Керрі з головою МЗС Росії Сергієм Лавровим. Під час цієї зустрічі Керрі намагатиметься переконати Росію відмовитись від приєднання Криму.

«США та їхні партнери заявили, що референдум буде незаконним і Керрі попередив, що російські кроки стосовно анексії регіону "не залишать місця для дипломатії"», — йдеться у статті, опублікованій у The New York Times.

Керрі також заявив, що всі визнають, що у Росії є законні інтереси у Криму, але «ніщо не виправдовує військову інтервенцію». У Керрі залишається надія, що політичного вирішення буде можливим, навіть якщо Росія не проявить гнучкості.

«Навіть якщо референдум у Криму пройде, вважає він (Керрі), може бути шанс для політичного вирішення, якщо Росія утримається від приєднання регіону», — пише NYT. «Є багато варіантів, і тому вкрай важливо, щоб ми провели цю зустріч з росіянами», — сказав Керрі.

Разом із тим США не покладаються на саму тільки дипломатію.

За словами військового аналітика Владислава Дейнеко, натівські літаки, перебазовані в Польщу, готовi захищати ядерні об’єкти України. Про це він заявив в ефірі Еспресо.TV.

У разі ескалації протистояння з Росією українська сторона має всi підстави звернутись до НАТО із проханням забезпечити захист ядерних об’єктів

За його словами, з початком розвитку військового конфлікту в Криму уряд України наростив охорону об’єктів критичної інфраструктури України, а саме — 14 ядерних реакторів.

В то й же час Дейнеко заявив, що Європа вже передбачила розвиток такої ситуації, й навчання, що зараз проводяться в Польщі, до якої було перебазовано 12 літаків Ф-16, можуть бути частиною плану прикриття об’єктів, що знаходяться на території України. На думку експерта, в разі застосування Росією сили, війська НАТО теж можуть застосувати силу.

У зв’язку із цим 12 березня українська делегація на чолі із заступником міністра оборони України узгодила з НАТО перелік заходів на коротко-, середньо- та довгострокову перспективу з метою посилення обороноздатності нашої держави, а також подальшого сприяння з боку НАТО у здійсненні реформи оборонного сектору та Збройних Сил України.

Можливо, також, із цими подіями та домовленостями пов’язано перебазування авіаносця «Джордж Буш».

Найбільший у світі американський авіаносець «Джордж Буш» після триденного перебування покинув розташований на півдні Туреччини порт Анталія. Куди саме він вирушив, не уточнюється. Як повідомляє інформаційна служба ВМС США, авіаносець продовжує перебувати в акваторії Середземного моря, що входить до зони відповідальності Шостого оперативного флоту ВМС США.

Авіаносець прибув в Анталію увечері 9 березня з грецького порту Пірей. На борту корабля перебувають 6000 військовослужбовців, а також 90 військових літаків і один вертоліт. За словами другого капітана корабля Метью Парадайса, місія корабля не пов'язана з кризою на Україні і була запланована ще кілька місяців тому.

Українська